30. rocznica masakry na Tiananmen

30. rocznica masakry na Tiananmen

Rocznica masakry na Placu Bramy Niebiańskiego Spokoju w Pekinie jest w Chinach całkowicie przemilczana. Za jakiekolwiek próby upamiętniania ofiar tamtych wydarzeń grożą represje i areszt. Mija 30 lat od masakry, będącej jedną z najbardziej tragicznych kart w najnowszej historii Chin.

4 czerwca, to jedna z najbardziej newralgicznych dat dla chińskich komunistycznych władz. Informacje na temat krwawej pacyfikacji prodemokratycznych protestów studenckich na Tiananmen w 1989 roku są usuwane z chińskiego internetu. 30. rocznicy tamtych wydarzeń w Pekinie towarzyszą nadzwyczajne środki bezpieczeństwa. Zagraniczni dziennikarze nie mają dziś możliwości wejścia na Plac Tiananmen.

30 lat temu, po siedmiu tygodniach manifestacji, w których uczestniczyli głównie studenci, nocą z 3 na 4 czerwca chińskie wojsko otworzyło ogień do protestujących. Oficjalne statystyki mówią o kilkuset zabitych. Nieoficjalne – o kilku tysiącach.

Przed rocznicą nasilono represje wobec działaczy społecznych w Chinach. Wiele osób jest w tymczasowych aresztach domowych. Jedynym miejscem na terytorium ChRL gdzie odbędą się uroczystości ku czci ofiar jest Hongkong. Jak co roku, wieczorem w Parku Wiktorii odbędzie się całonocne czuwanie upamiętniające ofiary Tiananmen.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)Tomasz Sajewicz/wkCOMMENTS

WORDPRESS: 0