30 października Sąd Najwyższy zajmie się protestem PiS

30 października Sąd Najwyższy zajmie się protestem PiS

30 października Sąd Najwyższy rozpatrzy pierwsze dwa protesty Prawa i Sprawiedliwości, dotyczące wyborów do Senatu. Jak powiedział IAR Michał Laskowki – sędzia SN i jego rzecznik – oceną protestów zajmie się nowa Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.

Rozpoznaniem zajmie się trzech sędziów zawodowych bez pomocy ławników. Po merytorycznej ocenie protestu wydadzą oni postanowienie w formie opinii, które zostanie następnie rozpatrzone już w pełnym składzie Izby. Wówczas podjęta zostanie decyzja o ważności lub ewentualnej nieważności wyborów.

Jak przekazał także Michał Laskowski, w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości wyborczych, Sąd Najwyższy kieruje sprawę do Państwowej Komisji Wyborczej z prośbą o “dokonanie określonych czynności” – w tym również o ponowne przeprowadzenie wyborów w na konkretnym obszarze.

Termin rozpatrzenia pozostałych protestów Prawa i Sprawiedliwości, nie został jeszcze ustalony. PiS wnioskuje o ponowne przeliczenie głosów w kilku okręgach wyborczych. Formacja utrzymuje, że niewłaściwie zakwalifikowano niektóre głosy jako nieważne.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/PileckiCOMMENTS

WORDPRESS: 0