HomePILNE

30-cioro Polaków ewakuowanych z chińskiego Wuhan

30-cioro Polaków ewakuowanych z chińskiego Wuhan

Trzydzieścioro Polaków ewakuowanych z chińskiego Wuhan z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa wkrótce przyleci do kraju. Zapewnił o tym premier Mateusz Morawiecki, który poinformował dziennikarzy o sytuacji związanej z operacją sprowadzenia rodaków oraz o działaniach służb w sprawie rozprzestrzeniającego się na świecie wirusa.

Po południu ewakuowani Polacy wylądowali – wraz z ponad 200 obywatelami innych europejskich państw – na lotnisku pod francuską Marsylią. Następnie wsiedli w samoloty wojskowe przysłane przez MON, którymi lecą do Wrocławia. Tam zostaną przewiezieni do jednego z miejscowych szpitali, gdzie zostaną poddani obserwacji i badaniom pod kątem koronawirusa.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że dotąd w Polsce nie zanotowano żadnego przypadku zarażenia koronawirusem. Zapewnił, że polskie służby medyczne są bardzo dobrze przygotowane na wypadek pojawienia się go i całkowicie panują nad sytuacją związaną z możliwością jego rozprzestrzeniania się. Zaznaczył, że wszystkie służby stale monitorują sytuację.

Mateusz Morawiecki zaapelował przy tej okazji do Polaków, aby szczepili się przeciwko grypie.

Premier powiedział, że w kraju przebywa obecnie około 500 osób, które przebywały w ostatnim czasie w Chinach bądź mogły mieć kontakt z chorymi osobami. Żadna z nich nie ma objawów koronawirusa, wszyscy są pod stałą obserwacją.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski powiedział, że bez względu na to czy koronawirus pojawi się w Polsce czy nie, służby są postawione w stan gotowości. Łukasz Szumowski powiedział, że państwo ma wieloletnie doświadczenie w walce z wirusami. Podkreślił, że państwo dysponuje dwoma uruchomionymi referencyjnymi laboratoriami mogącymi zdiagnozować obecność wirusa. Zaznaczył, że w gotowości są także laboratoria wojewódzkich stacji sanitarnych, oddziały i szpitale zakaźne oraz ratownictwo medyczne.

Szef resortu zdrowia zapewnił również, że Polska ściśle współpracuje z międzynarodowymi partnerami w dziedzinie przekazywania sobie informacji na temat koronawirusa i zagrożenia, które stanowi. Łukasz Szumowski powiedział, że Polska ma dostęp do wszystkich informacji, którymi dysponują kraje monitorujące zagrożenie: “Otrzymujemy informacje od wszystkich krajów członkowskich WHO. Mamy wymianę co do genotypu wirusa, dane dotyczące zakaźności, śmiertelności, chorobowości, przekroju pacjentów” – powiedział.

Łukasz Szumowski wyraził przekonanie, że wirus “prędzej czy później” do Polski dotrze. Zapewnił również, że odpowiedzialne służby są postawione w stan gotowości.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zapewnił, że 30 ewakuowanym z Chin Polakom zapewniono odpowiednią opiekę. Poinformował, że nad rodakami lecącymi z Francji do Polski czuwają ratownicy medyczni, żołnierze i lekarz wojskowy. Minister powiedział, że ewakuowani otrzymają profesjonalną opiekę we wrocławskim szpitalu ze specjalnie przystosowanym oddziałem.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/dwi/mt

COMMENTS