3 rocznica rozpoczęcia najkrwawszych walk na kijowskim Majdanie

3 rocznica rozpoczęcia najkrwawszych walk na kijowskim Majdanie

Dziś mija 3 rocznica rozpoczęcia najkrwawszych walk na kijowskim Majdanie.

18 lutego 2014 roku władza, próbując spacyfikować wielotysięczne miasteczko namiotowe, użyła siły. W ciągu kilku następnych dni ilość ofiar wśród demonstrantów sięgnęła około stu. Dziś w stolicy Ukrainy rozpoczną się rocznicowe uroczystości.
Trzy lata temu, po niemal trzymiesięcznych protestach na głównym placu ukraińskiej stolicy, miejscem starć demonstrantów z oddziałami milicji stały się przylegające do Majdanu ulice i sam Plac Niepodległości. Próbujący pacyfikować protesty milicjanci i funkcjonariusze specjalnych jednostek “Berkut” użyli również ostrej amunicji. Władzę wspierali też wynajęci, często uzbrojeni chuligani, tak zwane “tituszki”. W efekcie jedynie 18 lutego zginęło kilkunastu demonstrantów, a kilkudziesięciu zostało rannych.
W rocznicę tragicznych wydarzeń na Majdanie Niepodległości zgromadzą się uczestnicy protestów. W alei imienia Niebiańskiej Sotni, obok pomnika ofiar i kaplicy odbędzie się wspólna modlitwa za dusze obrońców Majdanu.
Mimo upływu trzech lat, wciąż nie zakończyły się procesy odpowiedzialnych za użycie broni wobec protestujących. Niewielu odpowiedzialnych za przestępstwa zostało skazanych.

Paweł Buszko, Kijów, Fot. aipCOMMENTS

WORDPRESS: 0