3 maja Kościół katolicki w Polsce obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski

3 maja Kościół katolicki w Polsce obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski

3 maja Kościół katolicki w Polsce obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Nawiązuje ona do najważniejszych wydarzeń z naszej historii: obrony Jasnej Góry przed Szwedami, ślubów króla Jana Kazimierza – powierzenia królestwa opiece Matki Bożej, a także do uchwalenia Konstytucji 3 Maja. 
Uroczystość Królowej Polski została ustanowiona po roku 1918, czyli po odzyskaniu niepodległości. “To także pewien symboliczny znak” – mówi ksiądz Bartosz Szoplik. – “Znak, który pokazuje, że orędownictwu Maryi zawdzięczamy tę siłę, iż Polska wiele razy powstawała jak feniks z popiołów. Maryja nie zawiodła naszej nadziei i otocza nasz naród swoją opieką”.
Duszpasterz podkreśla, że korzystając z wolności, należy odkryć nie tylko historyczne znaczenie uroczystości Królowej Polski, ale przede wszystkim jej sens duchowy. Matka Boża ma stać się dla nas wzorem życia i wiary.
W okresie PRL-u władze komunistyczne zaprzestały publicznego świętowania uroczystości Królowej Polski. Od 1990 roku, 3 Maja ponownie jest oficjalnym świętem państwowym i dniem wolnym od pracy.

IAR/ Grzegorz Maciak/zr

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0