HomeCiekawostki

28 ton złota ukrytych pod jednym z dolnośląskich pałaców? Tak wskazują zapiski oficera SS

28 ton złota ukrytych pod jednym z dolnośląskich pałaców? Tak wskazują zapiski oficera SS

Brytyjski dziennik Daily Mail napisał wczoraj, że 28 ton nazistowskiego złota wartych miliard funtów może być ukrytych w skarbcu pod jednym z dolnośląskich pałaców. Tak wskazują zapiski oficera SS.

Chodzi o ujawnione przez Polsko-Niemiecką Fundację Śląski Pomost „dzienni wojenne” niemieckiego oficera SS Egona Ollenhauera. Wskazał on w nich 11 lokalizacji, w których Niemcy pod koniec wojny mieli ukryć skarby: drogocenną biżuterię i złoto oraz obrazy Rembrandta, Rubensa, Moneta i Raffaela.

 

Jedną z 11 lokalizacji podanych w dzienniku ma być teren posiadłości w Roztoce. Roman Furmaniak, prezes Fundacji Śląski Pomost ujawnił fragment dziennika ofaicera SS, któy mówi o tej właśnie lokalizacji. Czytamy w nim: Dr. Grundmann i jego ludzie już odpowiednio przygotowali w parku tego pałacu tę głęboką studnię. Spuszczone/wysłane do jej dna zostały w skrzyniach: biżuteria, monety i sztaby, wiele z nich było uszkodzone, miały ślady postrzałowe. Po wszystkim studnia została wysadzona, zasypana i wyrównana.

 

Po tym jak historią zainteresowały się media oświadczenie wydał zarząd Fundacji “Zamek Roztoka – Ocalić od zapomnienia”: – W kontekście pojawiających się doniesień medialnych wskazujących Zamek w Roztoce jako potencjalne miejsce ukrycia skarbu Trzeciej Rzeszy potwierdzamy, że przedstawiciele Fundacji “Śląski Pomost” kilkukrotnie kontaktowali się z nami w tej sprawie. Nie przekazali jednak żadnych możliwych do zweryfikowania informacji na temat miejsca ukrycia skarbu ani szczegółów ewentualnej akcji wydobywczej.

 

Z całą stanowczością podkreślamy, że nie będziemy podejmować żadnych kroków prawnych i faktycznych, które mogłyby stać w sprzeczności z obowiązującymi w tym zakresie regulacjami prawnymi. Jednocześnie deklarujemy pełną gotowość do współpracy z odpowiednimi organami administracji publicznej.

 

Cieszymy się ze spodziewanej fali zwiększonego zainteresowania Zamkiem w Roztoce i w to momencie, w którym przygotowujemy zabytek do stałego udostępniania dla zwiedzających. Z całą mocą deklarujemy jednak, że naszym nadrzędnym celem jest zapewnienie pełnego bezpieczeństwa i integralności zabytkowego zespołu zamkowo-parkowego, dlatego każda nieautoryzowana próba naruszenia tego bezpieczeństwa spotka się z naszą zdecydowaną reakcją.

 

Jesteśmy przekonani, że naszym największym skarbem jest sam zamek i jego przebogata spuścizna kulturowa. Niezależnie od tego jakie jeszcze skrywa tajemnice zapraszamy do ich wspólnego odkrywania!”

Red. AIP

COMMENTS