HomePOLSKA

250 tysięcy osób na Wielkim Wspólnym Marszu Niepodległości

250 tysięcy osób na Wielkim Wspólnym Marszu Niepodległości

Minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński napisał, że w marszu z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości bierze udział ponad 200 tysięcy osób.

“Polacy odpowiedzieli na apel prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego. Według wstępnych szacunków Policji w marszu w Warszawie bierze udział obecnie ponad 200 tysięcy osób” – napisał szef MSWiA na Twitterze.

Rzecznik Prasowy Komendanta Głównego Policji Mariusz Ciarka, również za pomocą mediów społecznościowych przekazał, że zabezpieczenie Marszu Niepodległości jest największą tego typu akcją w historii stołecznej policji. “Już teraz można powiedzieć, że jest to niewątpliwie największe zabezpieczenie Komendy Stołecznej Policji w historii. W marszu bierze udział nie mniej, jak 200 tysięcy osób, morze biało-czerwonych flag” – napisał rzecznik.

W stronę Stadionu Narodowego zmierza Biało-Czerwony Marsz “Dla Ciebie Polsko”. W pochodzie zorganizowanym przez rząd z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości wzięli udział między innymi prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.

Kilkaset metrów za tym pochodem idzie zgromadzenie zorganizowane przez Stowarzyszenie Marsz Niepodległości pod hasłem: “Bóg, Honor, Ojczyzna”.

 


 

Podczas kończącego się Wielkiego Wspólnego Marszu Niepodległości było spokojnie- informuje policja na Twitterze. “Było to największe w historii Komendy Stołecznej Policji zabezpieczenie. W Marszu wzięło udział 250 tysięcy osób, a na koncercie kończącym Marsz pozostało 6 tysięcy osób”- informuje policja.

 


 

Spokojny przebieg uroczystości państwowych z okazji rocznicy 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, w tym marszu “Dla Ciebie Polsko”, to efekt współpracy służb podległych ministrowi spraw wewnętrznych i administracji oraz ministrowi koordynatorowi służb specjalnych – informuje MSWiA w komunikacie.
Resort podał, że do chwili obecnej nie odnotowano incydentów o charakterze terrorystycznym bądź ekstremistycznym. Warszawski marsz jest największym zgromadzeniem, jakie zabezpieczała stołeczna policja w swojej historii. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego wspólnie z policją zatrzymała jak dotąd około 100 osób, które zostały zidentyfikowane jako zagrażające bezpieczeństwu uroczystości.
MSWiA poinformowało, że działania zmierzające do zabezpieczenia uroczystości rozpoczęły się na kilka dni przed 11 listopada. W ich wyniku ABW oraz policja uniemożliwiły organizację koncertów mających się odbyć pod patronatem skrajnie prawicowych ugrupowań.
Swoje działania prowadzi również straż graniczna, która przeprowadza procedury wobec osób stawiających się do kontroli granicznej. W wyniku tych działań uniemożliwiono wjazd na terytorium Polski osobom ze środowisk stanowiących zagrożenie dla bezpieczeństwa i porządku publicznego, między innymi, obywatelom Rosji, Szwecji i Ukrainy.
—————————
Rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska podziękowała uczestnikom za udział w Biało-Czerwonym Marszu “Dla Ciebie Polsko” z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez nasz kraj.
“Z dumą i radością przeszliśmy ulicami Warszawy, świętując 100. rocznicę odzyskania Niepodległości. To był największy marsz wolnych Polaków w wolnej Polsce. Było godnie, spokojnie i biało-czerwono” – napisała Joanna Kopcińska na Twitterze.
Biało-Czerwony Marsz “Dla Ciebie Polsko” otwierała kolumna pojazdów wojskowych, m.in. rosomaki, wyrzutnia rakiet, moździerz oraz Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego, orkiestra i wojskowi reprezentujący formacje Sił Zbrojnych. Nieśli symboliczne sto biało-czerwonych flag. Za nimi szli przedstawiciele władz państwowych, między innymi, prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Piotr Gliński i minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński. Po nich przeszli uczestnicy części marszu organizowanej przez Stowarzyszenie “Marsz Niepodległości”.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/wcześn./Twitter/dwi/dyd

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/dwi/dyd

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)TT/dyd

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Twitter/dwi/to/sp/SiekajCOMMENTS