HomePOLSKA

24. sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży

24. sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży

Po raz 24. odbyła się sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży. Hasło tegorocznych obrad to “Posłowie pierwszego Sejmu Niepodległej”. Młodych parlamentarzystów przywitał marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Przypominał, że w tym roku obchodzimy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. “Wolna Polska była pragnieniem wielu pokoleń” – mówił. Dodał, że powstająca przed stu laty II Rzeczypospolita kształtowała swój niepodległy byt w bardzo trudnych warunkach, i zaakcentował, że odniosła sukces.

Marek Kuchciński przedstawił też trzech marszałków Sejmu Dzieci i Mlodzieży. To Konrad Wojtowicz z Zespołu Szkół Ogólnokształcących

numer 1 w Gdyni, Karol Zając z 1-go Liceum Ogólnoształcącego w Lublinie oraz Mieszko Czapliński z Zespołu Szkół Ogólnokształcących numer 1 w Gdyni, który otworzył obrady.

Wiceminister edukacji Maciej Kopeć zapewniał, że resort “wsłuchuje się w głos młodych”. Podkreślał, że przepisy oświatowe gwarantują udział podmiotom społecznym w pracach szkoły. “Dotyczy to rodziców, dotyczy to młodzieży” – mówił. Zaznaczył, że istotna kwestią dla resoru edukacji jest budowanie dobrej szkoły, która oznacza dobry start dla młodych ludzi.

Po raz ostatni w roli Rzecznika Praw Dziecka głos zabrał Marek Michalak. Prosił młodych parlamentarzystów, by równie ciepło przyjęli jego następcę. Przypominał też dwie, wyjątkowe osoby, które miały na celu dobro dzieci – Irenę Sendlerową oraz Janusza Korczaka.

Na zakończenie sesji, Sejm Dzieci i Młodzieży podjął uchwałę, aby dzień 26. stycznia był świętem posłów II Rzeczypospolitej. W dokumencie podkreślono też “znaczenie spuścizny posłów pierwszego Sejmu Niepodległej Polski”.

24. sesję Sejmu Dzieci i Młodzieży zorganizowali: Kancelaria Sejmu, ministerstwo edukacji narodowej, Instytut Pamięci Narodowej oraz Ośrodek Rozwoju Edukacji. Pierwotnie młodzi parlamentarzyści mieli obradować 1 czerwca – w Międzynarodowym Dniu Dziecka. Powodem przeniesienia posiedzenia był sejmowy protest osób niepełnosprawnych, ich rodziców i opiekunów.

IAR/Naukowicz/jj

COMMENTS