23 galerie z 13 miast i ponad 20 międzynarodowych artystów w Warszawie. Międzynarodowy projekt “Friend of a Friend”

23 galerie z 13 miast i ponad 20 międzynarodowych artystów w Warszawie. Międzynarodowy projekt “Friend of a Friend”

23 galerie z 13 miast i ponad 20 międzynarodowych artystów w Warszawie – tak ma wyglądać międzynarodowy projekt “Friend of a Friend”, po raz pierwszy organizowany w Polsce. Wydarzenie rozpocznie się 7 kwietnia.

“W efekcie powstaną wystawy zbiorowe sztuki współczesnej z udziałem artystów polskich i międzynarodowych” – mówi Ewa Borysiewicz z Instytutu Adama Mickiewicza. Jak dodaje, przedsięwzięcie nawiązuje do idei wydarzenia “Condo”, czyli nowatorskiego formatu prezentacji sztuki, który został stworzony w Londynie. Wyjaśnia, że w ramach przedsięwzięcia warszawskie galerie wspólnie z galeriami zagranicznymi będą pracowały nad wystawami sztuki współczesnej. “Ideą tego projektu jest przede wszystkim pokazanie artystów polskich i zagranicznych w kombinacjach, które w naszym kraju do tej pory nie były prezentowane” – tłumaczy Ewa Borysiewicz.
W wydarzeniu weźmie udział osiem warszawskich galerii, między innymi – “Wschód”. Jej prowadzący Piotr Drewko zapowiada, że wystawę powstałą w ramach projektu będą współtworzyć dwie zagraniczne galerie z Frankfurtu i Londynu. Jak dodaje w przedsięwzięciu w galerii “Wschód” będzie uczestniczyć siedmiu artystów. Wyjaśnia, że zbiorowa ekspozycja będzie nawiązywać do przestrzeni mieszkalnej, w której znajduję się galeria, czyli budynku z lat 20. Tłumaczy, że za pośrednictwem sztuki użytkowej – rzeźby, video, rysunków i malarstwa artyści będą starali się odtworzyć atmosferę tego miejsca.
Wśród zaproszonych gości znajdą się galerie z Czech, Holandii, Francji, Niemiec, Meksyku, Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. W projekcie bierze udział osiem warszawskich galerii: BWA Warszawa, Fundacja Galerii Foksal, LETO, Piktogram, Dawid Radziszewski, Raster, Stereo oraz Wschód. Wszystkie wystawy będą dostępne do 28 kwietnia. Każda z nich pokaże prace jednego lub kilku artystów. Projekt “Friend of a Friend” od 2016 roku odbywa się w Londynie, Nowym Jorku, Szanghaju, Sao Paulo i Meksyku.
Organizatorzy projektu wraz z Towarzystwem Przyjaciół Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie powołali nagrodę “Friend Art Fund”, której laureat zostanie ogłoszony w dniu inauguracji projektu. Nagrodzona praca trafi do kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Organizatorami wydarzenia są: Instytut Adama Mickiewicza, Galeria Stereo i Galeria Wschód.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR) Agata Woźniak/dyd

COMMENTS

WORDPRESS: 0