11.6 C
Chicago
piątek, 19 kwietnia, 2024

22-latek był pod wpływem narkotyków kierował autobusem. Po tragedii w Zabrzu powstaje pytanie: Kto może zostać kierowcą autobusu?

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

W czwartek w centrum Zabrza doszło do tragicznego wypadku. Młody kierowca autobusu potrącił na przejściu dla pieszych 62-letnią kobietę. 22-latek był pod wpływem narkotyków, a kobieta trafiła do szpitala w stanie krytycznym. W sobotę młody kierowca usłyszał prokuratorski zarzut. Sąd zastosował wobec niego dozór policyjny i zakaz opuszczania kraju, chociaż prokuratura wnioskowała o tymczasowy, trzymiesięczny areszt. Pytamy Marka Romanowicza z OSK Poldek w Gdańsku o to, co trzeba zrobić, by zostać kierowcą autobusu.

Jakie warunki trzeba spełnić, by zostać kierowcą autobusu komunikacji miejskiej? Marek Romanowicz, OSK POLDEK w Gdańsku: W przypadku kursu na kategorię D podstawowy warunek to odpowiedni wiek, czyli 24 lata.

 

Kierowca, który potrącił kobietę na przejściu dla pieszych w Zabrzu, ma niespełna 23 lata. Jak to wytłumaczyć? Warunkiem zarobkowego przewozu osób, poza posiadaniem uprawnień do kierowania autobusem (czyli prawa jazdy kat. D), jest również posiadanie Świadectwa Kwalifikacji Zawodowej. Ustawa daje możliwość rozpoczęcia kursu na autobus wcześniej, przystępując do kursu kwalifikacji wstępnej przyspieszonej. Kurs na kat. D można zrobić w wieku 23 lat, a robiąc kurs kwalifikacji wstępnej, już mając 21 lat. Przy uprawnieniach do przewozu osób istnieje jeszcze dodatkowa furtka, umożliwiająca osobom, mającym mniej niż 23 lata, ale więcej niż 21 lat, zrobić kurs kwalifikacji wstępnej przyspieszonej, ale z ograniczeniem do przewozu osób na regularnych liniach, maksymalnie do 50 km. Ta furtka to ułatwienie dla młodych kierowców, którzy chcą pracować np. w ZKM, ale uniemożliwia im przewożenie np. dzieci na wycieczki. Dodatkowo, warunkiem koniecznym przystąpienia do kursu jest wykonanie badań lekarskich oraz psychologicznych, sprawdzających motorykę i warunki psychofizyczne do kierowania pojazdem. Sprawdzane jest np. czy potencjalny kierowca ma cukrzycę lub inną chorobę, która może wpłynąć na jego stan zdrowia w trakcie pracy.

 

Kto może zrobić kurs kategorii D? Kurs kategorii D mogą robić zarówno osoby, które posiadają wyłącznie uprawnienia do kierowania samochodem osobowym (prawo jazdy kat. B), jak również osoby, które posiadają uprawnienia do kierowania pojazdem ciężarowym (prawo jazdy kat. C). Oczywiście, dużo łatwiej szkoli się osobę, która posiada już obeznanie z większym gabarytowo pojazdem. Taki kursant musi nauczyć się tak naprawdę techniki kierowania autobusem, nie przeraża go wielkość sprzętu. Przy osobie przesiadającej się z osobówki na autobus, trzeba włożyć trochę więcej pracy. Takie osoby mają w związku z tym więcej obowiązkowych godzin jazd, tutaj musimy skupić się też na „oswojeniu” kursanta z wielkością sprzętu. Operowanie dużym pojazdem, czy to autobusem czy ciężarówką, to zupełnie inna bajka niż samochód osobowy. W trakcie kursu w autobusie przebywa wyłącznie instruktor z kursantem, co też powoduje, że po zdanym egzaminie, kiedy kierowca zaczyna swoją pracę, musi przestawić się na to, że wokół niego jest pełno pasażerów, którzy niejednokrotnie potrafią rozmową czy swoim zachowaniem rozpraszać kierowcę.

 

Jak wyglądają egzaminy? Nasi kursanci zdają egzamin na naszym pojeździe, więc to też zmniejsza w pewnym stopniu poziom stresu na egzaminie, natomiast sam egzamin nie jest trudny. Kluczowe byłoby dla mnie bardziej rygorystyczne podejście do wykonywania manewrów. Osoba egzaminowana nie będzie jeździć pustym autobusem, będzie przewozić ludzi, dlatego istotne jest egzekwowanie od niej wykonywania manewrów w taki sposób, aby bezpiecznie przewoziła pasażerów.

 

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520