David Cameron odwiedzi Polskę

David Cameron odwiedzi Polskę

 

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron w środę i czwartek będzie przebywał z wizytą w Polsce. Szczegółowy plan wizyty lidera Partii Konserwatywnej nie jest jeszcze znany.

Podczas dwudniowej wizyty w Polsce premier Wielkiej Brytanii David Cameron spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą oraz premier polskiego rządu Beatą Szydło. Prawdopodobnymi tematami rozmów przywódców państw będą kwestia organizacji przez Polskę szczytu NATO w lipcu 2016 roku w Warszawie, a także innych kwestii bezpieczeństwa, w tym walki z bojownikami Państwa Islamskiego i obrony przed mocarstwowymi ruchami ze strony Rosji.

Omawiany będzie zapewne również temat „Brexitu”, czyli możliwego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, czego domaga się od Davida Camerona spora część wyborców. Premier skierował w ubiegłym miesiącu list do szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska, w którym wyartykułował te obszary, w których dyskusji bezzwłocznie się domaga. Są to zaprzestanie faworyzowania państw będących poza strefą Euro, większa konkurencyjność UE na światowych rynkach, wzmocnienia roli parlamentów narodowych oraz uzyskania prawa do ściślejszej kontroli imigracji wewnętrznej. Tusk odpowiedział, że żądania Camerona są nie do spełnienia, później zapowiedział, że negocjacje w tej sprawie mogą odbyć się najwcześniej w lutym.

To już druga wizyta brytyjskiego premiera w naszym kraju. Pod koniec maja David Cameron spotkał się z premier Ewą Kopacz – była to pierwsza z serii wizyt konsultacyjnych – Cameron rozmawiał z europejskimi przywódcami o propozycjach reform, które przedstawił w listopadzie Tuskowi. Podczas wcześniejszych wizyt premier Wielkiej Brytanii odwiedził teren byłego obozu koncentracyjnego w Auschwitz.

,foto ArchiwumCOMMENTS

WORDPRESS: 0