HomePOLSKAKultura

2015 – obfity rok w Muzeach Narodowych

2015 – obfity rok w Muzeach Narodowych

W tym roku w polskich Muzeach Narodowych dużo się działo. Publiczność tłumnie odwiedzała między innymi takie wystawy, jak: ekspozycja prac Olgi Boznańskiej, Wojciecha Fangora czy “Ottomania. Osmański orient w sztuce renesansu”.
To był bogaty pod tym względem rok – mówi Katarzyna Bik z krakowskiego Muzeum Narodowego. Do wydarzeń szczególnych 2015 roku oprócz końcówki wystawy Boznańskiej, zaliczyła także ekspozycję Ottomania, bardzo cenioną przez koneserów, ale nie tylko. “Była ona zaskoczeniem dla wielu gości, przede wszystkim zagęszczeniem wspaniałych dzieł sztuk – przepięknych, wyjątkowych” – wyjaśniła.
Wystawa prac Olgi Boznańskiej oprócz Krakowa była również prezentowana w warszawskim Muzeum Narodowym, gdzie podobnie jak w Krakowie odniosła ogromny sukces. Marta Dziewulska z tej placówki podkreśla, że ekspozycję w stolicy widziała rekordowa liczba gości – ponad 100 tysięcy. Przypomniała także o prezentacji polskiej sztuki w Chinach w Pekinie “Skarby z kraju Chopina” – największej do tej pory.
Dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu Piotr Oszczanowski, podsumowując mijający rok pod względem wystawienniczym, wskazuje na ekspozycję “Stwórcze ręce”, na której po raz pierwszy pokazano rzemiosło artystyczne modernizmu, art deco ze Śląska.
Przyszły rok też zapowiada się bardzo ciekawie. Przede wszystkim Wrocław będzie Europejską Stolicą Kultury 2016. W programie jest ponad 1000 różnego typu wydarzeń artystycznych związanych oprócz sztuk plastycznych także z filmem, teatrem, literaturą, muzyką, operą.
Jeśli chodzi o same wystawy, to w przyszłym roku na pewno jedną z najciekawszych wystaw będzie ekspozycja w krakowskim Muzeum Narodowym “Maria. Mater Misericordiae”, która będzie towarzyszyć Światowym Dniom Młodzieży. Pokazana zostaną na niej arcydzieła z Muzeów Watykańskich.

IAR K.P./ab

COMMENTS