20 lat temu odeszła Agnieszka Osiecka

20 lat temu odeszła Agnieszka Osiecka

20 lat temu – 7 marca 1997 roku – zmarła Agnieszka Osiecka, pisarka, poetka, autorka 2 tysięcy piosenek, które wywarły ogromny wpływ na polską scenę muzyczną i teatralną.

Dla swojego pokolenia była wyrazicielką marzeń o wolności, miłości i odrobinie szaleństwa. Swoje teksty pisała prostym językiem, używając skrótów, celnych określeń i wplatając w nie własną filozofię. Chciała, aby były pouczające i trafiały do serc.
Pisała piosenki dla Maryli Rodowicz, Magdy Umer, Seweryna Krajewskiego i Krystyny Jandy. To spod jej pióra wyszły takie przeboje, jak “Okularnicy”, “Zielono mi”, “Niech żyje bal!” czy “Małgośka”. Oprócz tekstów piosenek, artystka zostawiła po sobie książki, spektakle muzyczne i musicale. Tworzyła też dla teatru, estrady, radia i telewizji. W 2013 roku światło dzienne ujrzały pamiętniki Agnieszki Osieckiej, które poetka, w tajemnicy, pisała od 9. roku życia.
W 2009 roku w Warszawie uroczyście otwarto Publiczne Cyfrowe Archiwum Agnieszki Osieckiej, składające się z ponad tysiąca teczek i 3 tysięcy fotografii. W 2012 roku zbiory zostały przekazane Bibliotece Narodowej.

TS/IAR, Fot. ArchiwumCOMMENTS

WORDPRESS: 0