5.7 C
Chicago
środa, 24 kwietnia, 2024

Prezydent podpisał ustawę medialną. „2 miliardy dla TVP i Polskiego Radia lub ich… likwidacja?”

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Prezydent podpisał ustawę medialną, przekazującą mediom publicznym rekompensatę w wysokości prawie 2 miliardów złotych. O swojej decyzji poinformował późnym wieczorem na konferencji z premierem Mateuszem Morawieckim oraz szefami Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz Rady Mediów Narodowych.


Prezydent Andrzej Duda mówił, że media publiczne są potrzebne, bo są powszechnie dostępne i w wielu obszarach ważne dla obywateli. Prezydent stwierdził również, że rekompensata pozwoli na utrzymanie zatrudnienia wielu pracowników mediów publicznych i z tego powodu, na pewnych warunkach, zdecydował się podpisać ustawę. Andrzej Duda poinformował, że warunki te ustalił wraz z szefem rządu oraz przewodniczącymi KRRiT i Rady Mediów Narodowych.

Premier Mateusz Morawiecki na tej samej konferencji zapowiedział przeznaczenie dodatkowych środków na onkologię, poza 11 miliardami przeznaczanymi przez rząd. Podkreślał, że apelował o to prezydent. Na prośbę głowy państwa powstanie specjalny fundusz medyczny. Jak dodał Mateusz Morawiecki, szczegóły dotyczące funduszu, zostaną wkrótce przekazane opinii publicznej.

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski przypomniał, że mediom w ramach rekompensaty zostaną przekazane obligacje. Będą one mogły być spieniężane w transzach, ale nie musi to się stać od razu. Dodał, że Krajowa Rada liczy się z tym, że jeśli rząd będzie potrzebował dodatkowych środków na walkę z koronawirusem, spieniężenie części obligacji może być „odłożone w czasie”.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podzieli przyznane środki. Witold Kołodziejski chce, by znaczna część z nich trafiła do oddziałów regionalnych TVP i Polskiego Radia. Podkreślał, że dodatkowe środki pozwolą przetrwać mediom publicznym. Zostaną przeznaczone nie tylko na samą TVP, ale też na jej oddziały regionalne i kanały tematyczne, a także między innymi na wszystkie rozgłośnie regionalne Polskiego Radia. Witold Kołodziejski mówił, że dodatkowe środki wspomogą misję mediów publicznych, a do tej należy też – jak podkreślił – reportaż radiowy, który w rozgłośniach komercyjnych „z punktu widzenia biznesowego nikomu się nie opłaca”.

Podczas tej samej konferencji przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański poinformował, że zarządził głosowanie nad uchwałą o odwołaniu prezesa Telewizji Polskiej Jacka Kurskiego. 4 z 5 członków Rady w głosowaniu korespondencyjnym zagłosowało „za” Krzysztof Czabański podziękował również Jackowi Kurskiemu za kierowanie Telewizją Polską w – jak powiedział – trudnych warunkach.

 

*

 

Zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha powiedział, że alternatywa dla przyznania mediom publicznych rekompensaty polegałaby de facto na ich likwidacji. Wyjaśnił, że zwracali na to uwagę prezesi spółek radiowych i dyrektorzy ośrodków regionalnych, którzy podkreślali, że bez rekompensaty niemożliwe byłoby realizowanie misji mediów publicznych.

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji oraz ustawy abonamentowej, która przyznaje mediom publicznym rekompensatę w wysokości miliarda 950 milionów złotych w obligacjach Skarbu Państwa. Jest to rekompensata za nieuzyskane środki z abonamentu radiowo-telewizyjnego z tytułu zwolnienia z opłaty uprawnionych do tego osób.

Paweł Mucha w Programie 3 Polskiego Radia przypomniał, że podpisanie ustawy poprzedziły konsultacje.
„Między innymi z dyrektorami ośrodków regionalnych telewizji publicznej, prezesami spółek, które odpowiadają za rozgłośnie regionalne. Plus spotkania z Radą Mediów Narodowych, Krajową Radą Radiofonii i Telewizji, także z zarządami Polskiego Radia. Także jest to decyzja, która była bardzo szeroko konsultowana” – powiedział.

Paweł Mucha podkreślił, że w mediach publicznych realizowane są programy, które nie występują w mediach komercyjnych. „To jest kwestia uroczystości państwowych, sportu, Teatru Telewizji, informacji lokalnych, regionalnych, reportażu radiowego, który nigdzie poza publicznym radio tak na dobrą sprawę nie występuje. To jest wiele zobowiązań” – wymienił.

Paweł Mucha odniósł się także do argum

entów części opozycji, która twierdzi, że zamiast rekompensaty dla mediów publicznych fundusze mogły być przeznaczone na onkologię. Podkreślił, że są one fałszywe.

„Absolutną manipulacją i kłamstwem, i nieprawdą jest próba budowy tego rodzaju opozycji, jakoby te środki, które są dzisiaj na zasadzie obligacji skarbowych do dyspozycji uruchamiane także na wniosek KRRiT przez ministerstwo finansów, miały być jakąś alternatywą do wydatków na onkologię – takiego rodzaju zderzenie jest fałszywe” – zauważył.

Paweł Mucha przypomniał, że na wczorajszej konferencji zapowiedziano przeznaczenie dodatkowych środków na onkologię, poza 11 miliardami przeznaczanymi przez rząd. Podkreślił, że apelował o to prezydent. Na prośbę Andrzeja Dudy powstanie specjalny fundusz medyczny. „Będą środki na funduszu medycznym

. Od poniedziałku będziemy o tym informować. Negocjujemy, jakie to będą kwoty” – dodał Paweł Mucha.

Prezydent Andrzej Duda o decyzji, że podpisuje nowelizację ustawy, poinformował późnym wieczorem na konferencji prasowej, w której uczestniczyli także premier Mateusz Morawiecki, jak również szefowie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz Rady Mediów Narodowych.

Prezydent wyjaśnił, że media publiczne są potrzebne, bo są powszechnie dostępne i w wielu obszarach ważne dla obywateli. Prezydent podkreślił również, że rekompensata pozwoli na utrzymanie zatrudnienia wielu pracowników mediów publicznych i z tego powodu, na pewnych warunkach, zdecydował się podpisać ustawę. Andrzej Duda poinformował, że warunki te ustalił wraz z szefem rządu oraz przewodniczącymi KRRiT i Rady Mediów Narodowych.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/PR3, wczesn./d Wj/w jj

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520