HomePOLSKA

2. maja obchodzimy Dzień Polonii i Polaków za Granicą

2. maja obchodzimy Dzień Polonii i Polaków za Granicą

Według ostatnich danych, na całym świecie jest około 20 milionów osób, które przyznają się do polskich korzeni. Największe skupiska Polaków są w Stanach Zjednoczonych, Kandzie, Brazylii, Wielkiej Brytanii, w Rosji, na Litwie, Ukrainie, Białorusi, we Francji, Niemczech i Argentynie.

Jezuita ksiądz Wiesław Słowik rektor polskiej misji katolickiej w Australii i Nowej Zelandii, który od 40 lat jest w Melbourne podkreśla, że Polacy w Australii doskonale wiedzą gdzie są ich korzenie. Polska jest w sercu przede wszystkim, kraj system polityczny, obecne problemy czy kłótnie są odległe, bo Polska znaczy coś więcej to historia przyszłość i korzenie mówi ksiądz Słowik.
Polacy w Australii to społeczność, która wielokrotnie pokazała, że pamięta o ojczyźnie – tłumaczy ksiądz Słowik.
Chcielibyśmy Polsce pomóc zawsze na to jesteśmy gotowi. Było tak już w okresie stanu wojennego gdy Polonia na świecie zebrała milion dolarów – do ojczyzny docierało to jako pomoc z Niemiec, ale to były także dary zebrane przez australijską Polonię – mówi ksiądz Słowik.
Do polskości chętnie powracają wnuki i prawnuki emigrantów, Polska staje się bliska tym którzy urodzili się w Australii – dodaje ksiądz. To wnuki podejmują sztandary dziadków, ale łatwo zauważyć to gdy rodzice przychodzą ochrzcić dziecko i pytam jakie imię wybrali dla dziecka gdy to jest Samanta lub Patryk wiem, że to emigracja pierwszego pokolenia, ale gdy Zosia, Jasio, Kasia to wiem, że to polscy w trzecim lub czwartym pokoleniu. Ksiądz Wiesław Słowik zaznacza, że tradycja i kultura imponuje Polakom.
Do Australii nadal przyjeżdżają Polacy, ale to już zupełnie inna emigracja ocenia ksiądz Słowik. Przybywają na rok, dwa, trzy wysłani przez firmy, to już obywatele świata – niczego nie oczekują, angażują się w naszą społeczność – kompleksów już nie mają – zapewnia ksiądz Słowik.
Trzy lata temu ksiądz Słowik został odznaczony wysokim odznaczeniem państwowym – Medalem Orderu Australii. To wyróżnienie przyznawane jest za wybitne osiągnięcia oraz za działalność społeczną.

IAR/Edyta Poźniak/kry

COMMENTS