HomeKultura

2 dzień festiwalu “Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”. Jednym z ważniejszych wydarzeń pokaz filmu “Znajdę Cię”

2 dzień festiwalu “Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”. Jednym z ważniejszych wydarzeń pokaz filmu “Znajdę Cię”

Podczas drugiego dnia XII Międzynarodowego Festiwalu Filmowego “Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” w Gdyni zaprezentowane zostaną między innymi filmy startujące w Międzynarodowym Konkursie Filmów Fabularnych, a także w Międzynarodowym i Polskim Konkursie Filmów Dokumentalnych. Ideą festiwalu jest prezentacja filmów o tematyce historycznej. Jednym z patronów medialnych wydarzenia jest Polskie Radio.

Jednym z najważniejszych dzisiejszych wydarzeń festiwalowych będzie pokaz filmu “Znajdę Cię” w reżyserii Marthy Coolidge. Pokaz filmu uświetni galę otwarcia Festiwalu. Współautorka scenariusza Bożena Intrator wyjaśnia, że film jest opowieścią o miłości między dwojgiem muzyków z wojną w tle. Bohaterami filmu są żydowska skrzypaczka Rachela Rubin i śpiewak Robert Pułaski, ich miłość rozdziela wojna. Bożena Intrator podkreśla, że ten film nie tylko ukazuje grozę wojny, tragedie ludzi, ale też to w jak trudnym położeniu znaleźli się muzycy.

Dyrektor Festiwalu Arkadiusz Gołębiewski wyjaśnia, że oprócz pokazów filmów fabularnych i dokumentalnych, otwarta zostanie też wystawa “Bratankowie kontra wielki brat. Polsko – węgierskie zmagania z komunizmem 1919 – 1990” oraz zaprezentowane zostaną zdjęcia amerykańskiego fotografa Johna Vachona, ukazujące pacyfikację wsi Wąwolnica. 2 maja 1946 roku funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa spalili Wąwolnicę, której mieszkańcy wspierali polskich partyzantów walczących z NKWD i komunistycznymi służbami.

Dziś też odbędzie się kilka debat między innymi jedna z nich “Po co nam muzea” będzie poświęcona kwestii tworzenia muzeów. W debacie weźmie udział między innymi wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin, który omówi stan muzealnictwa w Polsce.

Pełny program można znaleźć na stronie www.festiwalnnw.pl, tam też będą transmitowane najważniejsze wydarzenia 2 dnia festiwalu.

Informacyjna Agencja Radiowa IAR #Banach/ w sk

COMMENTS