HomePOLSKA

W 1990 roku premier Mazowiecki nie chciał spotkać się z prezydentem RP na uchodźstwie

W 1990 roku premier Mazowiecki nie chciał spotkać się z prezydentem RP na uchodźstwie

Premier Tadeusz Mazowiecki nie chciał spotkać się z prezydentem RP na uchodźstwie Ryszardem Kaczorowskim podczas swojej wizyty w Wielkiej Brytanii w 1990 roku – wynika z dokumentu Ministerstwa Obrony Narodowej, opublikowanego na Twitterze przez Sławomira Cenckiewicza, szefa Wojskowego Biura Historycznego.

Jak czytamy w dokumencie, prezydent Ryszard Kaczorowski wraz ze swoim rządem zaproponował spotkanie z delegacją polską 12 lutego 1990 roku w oddzielnej sali, po spotkaniu premiera Mazowieckiego z Polonią w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym. Miał zostać zachowany ceremoniał “wejścia prezydenta RP”, co premier Tadeusz Mazowiecki “uznał za poniżające wobec prezydenta Jaruzelskiego, swojego rządu i państwa” i nie zaakceptował tej formy. Przez szefa Urzędu Rady Ministrów przekazał też, że może spotkać się z Kaczorowskim “w następnym dniu, po rozwiązaniu się rządu emigracyjnego”.
Sławomir Cenckiewicz krytycznie odniósł się do opisanego w dokumencie działania Tadeusza Mazowieckiego. “Ja «dziękuję» serdecznie za takiego Pierwszego Premiera Wolnej Polski, co ze względu na szacunek dla Jaruzelskiego obrażał legalnego Prezydenta RP Ryszarda Kaczorowskiego” – napisał na Twitterze szef Wojskowego Biura Historycznego.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)Twitter/vey/dyd

COMMENTS