HomeCiekawostki

19 godzin i 16 minut… Linie lotnicze Qantas pobiły rekord najdłuższego lotu samolotu pasażerskiego

19 godzin i 16 minut… Linie lotnicze Qantas pobiły rekord najdłuższego lotu samolotu pasażerskiego

Lotem z Nowego Jorku do Sydney, który trwał 19 godzin i 16 minut, australijskie linie lotnicze Qantas pobiły rekord najdłuższego lotu samolotu pasażerskiego. W tym czasie trasę 16 tysięcy 200 kilometrów, bez międzylądowania, pokonał Boeing 787-0 Dreamliner. Linie zapowiadają kolejne próby na tak długich dystansach.

Lot testowy miał na celu zbadanie wpływu tak długiej podróży na pilotów, załogę i pasażerów samolotu. Na pokładzie Boeinga było 49 osób – pracownicy Qantas, lekarze, naukowcy oraz członkowie załogi. Aby zmniejszyć jetlag pasażerów, tuż po wejściu na pokład, nakazano im ustawić w zegarkach czas obowiązujący w Sydney. Ponadto już na pokładzie samolotu pasażerowie jedli posiłki wysokowęglowodanowe a przygaszone światła miały skłonić ich do snu. Testy na pokładzie obejmowały m.in. monitorowanie fal mózgowych pilota, poziomów melatoniny i czujności. U pasażerów badano wpływ przekraczania sfer czasowych na ich ciała.

“To znacząca chwila dla lotnictwa. Mam nadzieję, że jest to zapowiedź regularnej usługi, która przyspieszy podróżowanie ludzi z jednej strony globu na drugą” – mówił dyrektor generalny Qantas Alan Joyce.
W przyszłym miesiącu Qantas planuje przetestować lot bez międzylądowania z Londynu do Sydney. W grudniu zaplanowano kolejny przelot z Nowego Jorku do Sydney. Po tych testach australijski przewoźnik zdecyduje, czy wprowadzić do oferty tak długie trasy. Jeśli usługa zostanie uruchomiona, to pierwsze loty mają zostać wprowadzone w 2022 lub 2023 roku.

Na tak długiej trasie bez międzylądowania i tankowania nie jest możliwe, by samolot zobrał na pokład pasażerów z wieloma bagażami. Konieczne jest ograniczenie bagażu z uwagi na fakt, że bak maszyny jest maksymalnie wypełniony paliwem.

Linie Qantas oferują już bezpośrednie połączenie z Perth do Londynu. Trasa pokonywana jest w 17 godzin i 20 minut.

Najdłuższe połączenie lotnicze trwa ponad 18 godzin. W tym czasie samolot linii Singapore Airlines pokonuje ponad 15 tysięcy kilometrów na trasie Singapur – Nowy Jork.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/BBC/Wj/OK

COMMENTS