HomeKultura

170 filmów z 65 krajów na 36. Międzynarodowym Warszawskim Festiwalu Filmowym

170 filmów z 65 krajów na 36. Międzynarodowym Warszawskim Festiwalu Filmowym

170 filmów z 65 krajów pokazanych zostanie podczas 36. Międzynarodowego Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Festiwal rozpocznie się 9 października, a jego ideą jest prezentacja kina światowego.

Dyrektor Festiwalu Stefan Laudyn wyjaśniał podczas konferencji prasowej, że w tym roku w kilku sekcjach konkursowych pokazanych zostanie premierowo kilkadziesiąt filmów. W programie festiwalu znalazło się 105 filmów pełnometrażowych i 68 krótkometrażowych. Wśród zgłoszonych filmów 44 to będą premiery światowe, 31 to premiery międzynarodowe, 6 – premiery europejskie, 15 – premiery wschodnioeuropejskie i 56 – premiery polskie. Filmy będą pokazywane w pięciu sekcjach konkursowych: Konkurs Międzynarodowy, Konkurs 1-2, Konkurs Wolny Duch, Konkurs Filmów Dokumentalnych i Konkurs Filmów Krótkometrażowych. Filmy będą także prezentowane w ramach sekcji: Pokazy specjalne, Polska klasyka, Odkrycia. O nagrodę główną Międzynarodowego Warszawskiego Festiwalu Filmowego będzie rywalizowało 15 filmów w Konkursie Międzynarodowym. Wśród nich będzie 8 premier światowych, a także jeden film polski “Magnezja” w reżyserii Macieja Bochniaka.

Stefan Laudyn wyjaśnia, że z powodu ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa, uczestnictwo w pokazach zostanie ograniczone. W kinach będzie trzeba nosić maseczki. Będzie także mniej miejsc. Sprzedaż biletów rozpocznie się w czwartek, 1 października. Można je kupić w Kinotece, przez stronę festiwalu: wff.pl i za pomocą aplikacji Going. Dyrektor Laudyn zachęcał do zakupu biletów za pomocą aplikacji, podkreślając, że ten sposób nie wymaga osobistego kontaktu z kasjerem.

Podczas festiwalu zaplanowano także spotkania z twórcami filmów, głównie z reżyserami, z którymi widzowie będą mogli porozmawiać po projekcjach.

Informacyjna Agencja Radiowa IAR #Banach/d mk/w dw

COMMENTS