HomeKultura

Powstał dokument ,,Cudzoziemcy w Powstaniu Warszawskim”

Powstał dokument ,,Cudzoziemcy w Powstaniu Warszawskim”

Powstał pierwszy w Polsce film ukazujący historię cudzoziemców, którzy wspierali powstańców warszawskich w walce z okupantem. Dokument ,,Cudzoziemcy w Powstaniu Warszawskim” wyreżyserowała Małgorzata Brama, specjalizująca się w realizacji filmów historycznych. W filmie zagrali między innymi – Emilia Krakowska, Krzysztof Dracz i Jerzy Rogalski, a także cudzoziemcy – Gruzini i Słowacy.
Jak mówi reżyser filmu Małgorzata Brama, film jest dokumentem fabularyzowanym, w którym wywiady z powstańcami przeplatają się ze scenami fabularnymi. ,,,W filmie znalazł się między innymi wywiad z córką porucznika Iringha, dowódcy plutonu Słowaków. Natomiast część fabularna jest czarno-biała, znalazła się w niej między innymi scena z belgijskim przemytnikiem diamentów, o którym znaleźliśmy jedynie krótką wzmiankę, a także scena z ,,Alim”, w której zagrała Emilia Krakowska”- dodaje reżyserka filmu.
Zdjęcia do filmu były realizowane m.in. w Domu Polonii, Pałacu Branickich oraz w Starej Papierni w Konstancinie-Jeziornie. Jak mówi Małgorzata Brama, na planie pracowała międzynarodowa ekipa. Autorem zdjęć jest Nicolás Villegas Hernández – Kolumbijczyk, absolwent PWSFTViT w Łodzi. ,,To było fajne doświadczenie, bo pokazało spojrzenie cudzoziemca na powstanie, bo my podchodzimy bardzo emocjonalnie do naszej historii”, zwłaszcza ja, jako warszawianka – dodała Małgorzata Brama.
Dokument powstał na zlecenie Związku Powstańców Warszawskich i – jak mówi wiceprezes związku Zbigniew Galperyn – jest hołdem, jaki powstańcy chcą oddać cudzoziemcom, którzy walczyli z nimi ramię w ramię w powstaniu. ,,Niektóre postaci należało wydobyć i szerzej pokazać ich walkę oraz postawę. Warto podkreślić, że i cudzoziemcy dołączyli się do tej walki o wyzwolenie”- powiedział Zbigniew Galperyn.
Premiera filmu odbędzie się 18 września w warszawskiej Kinotece.

IAR/K.Radzimirska/gaj

COMMENTS