HomePILNE

150 lat temu Rosja sprzedała Stanom Zjednoczonym Alaskę

150 lat temu Rosja sprzedała Stanom Zjednoczonym Alaskę

150 lat temu, 30 marca 1867 roku, Rosja sprzedała Stanom Zjednoczonym Alaskę. Amerykanie zapłacili za nią 7 milionów 200 tysięcy dolarów, czyli równowartość dzisiejszych 108 milionów.

To był najgorszy interes w historii Rosji, bo jak się potem okazało, sprzedane terytorium o powierzchni ponad 1,5 mln km² kryło, między innymi złoża ropy, gazu i złota. Jednak ani sprzedający, ani kupujący nie zdawali sobie wtedy z tego sprawy.
Rosjanie dotarli na Alaskę około 120 lat wcześniej, ale od początku nie wiedzieli jak zagospodarować te tereny. Walki o ziemię z plemionami indiańskimi były na porządku dziennym, liczba stałych osadników nigdy nie przekroczyła 400, a założona tam kolonia przynosiła państwu więcej strat niż korzyści. Prawdopodobne było też to, że władze Stanów Zjednoczonych, dążąc do podporządkowania sobie całej Ameryki Północnej, sięgną po rosyjskie tereny same, a Petersburg nie będzie mógł ich bronić.
Umowę dotyczącą sprzedaży Alaski negocjowali: sekretarz stanu w rządzie USA – William H. Seward i działający w imieniu cara Aleksandra II na rzecz Rosjan – baron Eduard de Stoeckl. Została podpisana w nocy z 29 na 30 marca 1867 roku i początkowo była powszechnie krytykowana w obu krajach. W Rosji dlatego, że władze pozbyły się tak dużej części imperium, w USA ponieważ rząd kupił bezwartościowe, jak wówczas sądzono tereny.
Oficjalne przekazanie Alaski Amerykanom odbyło się 18 października 1867 roku, ale dopiero niemal sto lat później – w 1959 roku została formalnie uznana za 49. stan USA. Dziś ma największą spośród nich powierzchnię, a znajdujące się tam złoża ropy naftowej należą do największych za świecie. W regionie wydobywane są także: gaz ziemny, złoto, platyna, ruda miedzi, cyny, niklu i uranu.

TS/IAR, Fot. Dreamstime.com

COMMENTS