18.1 C
Chicago
środa, 29 maja, 2024

15 sierpnia: Obchody Święta Wojska Polskiego

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Wojsko Polskie świętuje. Z tej okazji w całym kraju 15 sierpnia odbędą się wydarzenia związane z tym państwowym świętem, ustanowionym na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, tak zwanego Cudu nad Wisłą.

Centralne uroczystości zaplanowano w stolicy. Rozpocznie je msza święta w Katedrze Polowej Wojska Polskiego z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. Zwierzchnik Sił Zbrojnych po nabożeństwie ( godzina 10:15) złoży wieńce przed Grobem Nieznanego Żołnierza na Placu Piłsudskiego, a chwilę później przed pomnikiem marszałka, który znajduje się obok placu, przy budynku Garnizonu Warszawa.

Kulminacją obchodów święta wojska w Warszawie będzie uroczystość przy pomniku Józefa Piłsudskiego obok Belwederu. W południe pojawią się tu przedstawiciele najwyższych władz państwowych, z prezydentem na czele. Meldunek o rozpoczęciu uroczystości złoży prezydentowi szef Sztabu Generalnego. Na maszt zostanie wciągnięty prezydencki proporzec, a zwierzchnik Sił Zbrojnych dokona przeglądu pododdziałów ustawionych w Alejach Ujazdowskich.

Po odegraniu hymnu państwowego zaplanowano wystąpienie okolicznościowe prezydenta Andrzeja Dudy. Kilka minut po przemówieniu prezydenta rozpocznie się defilada wojskowa. W tym roku weźmie w niej udział blisko półtora tysiąca żołnierzy, również wojskowi z USA, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji, którzy wchodzą w skład batalionu wspierającego wschodnią flankę NATO.
Częścią defilady będzie również przejazd wojskowego sprzętu: od wozów piechoty i dowodzenia, przez armaty i haubice, po czołgi Twardy i Leopard. Po raz pierwszy w defiladzie przejadą samobieżne moździerze RAK. To nowoczesny sprzęt, który od kilku tygodni jest w wyposażeniu naszej armii. Na podwoziu znanego w Polsce transportera Rosomak zamontowano wieżę z moździerzem kaliber 120 mm. Goście z zagranicy również zaprezentują swoje wyposażenie. Będzie można zobaczyć między innymi wozy typu Stricker.

Elementem otwierającym defiladę będzie część lotnicza. Nad Warszawą przeleci w sumie około 60 statków powietrznych, między innymi śmigłowce transportowe M-17 i bojowe Mi-24, a także samoloty CASA i Hercules oraz myśliwce Su-22 i Mig-29. W pokazie nie zabraknie też wielozadaniowych samolotów F-16.

Po zakończeniu defilady miłośnicy militariów będą mogli podziwiać z bliska wojskowy sprzęt na pikniku. Wojsko będzie się prezentować na Agrykoli do wieczora.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/A.Drążkiewicz/wcześniejsze/dw

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520