HomePomorskie

15-latka zgwałcona na oddziale Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Gdańsku?

15-latka zgwałcona na oddziale Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Gdańsku?

Do zdarzenia miało dojść na jednym z “dorosłych” oddziałów Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Gdańsku, gdzie dziewczynka, która ukończyła już 15 rok życia umieszczona została za zgodą matki. Najprawdopodobniej ze względu na brak wolnych łóżek na oddziale dziecięcym.

– Podejrzenie popełnienia przestępstwa policji zgłosił ordynator oddziału. Postępowanie jest prowadzone na okoliczność doprowadzenia do obcowania płciowego. To czyn zagrożony karą od 2 do 12 lat więzienia – relacjonuje prok. Grażyna Wawryniuk, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. – Prokurator skierował do sądu wniosek o przesłuchanie pokrzywdzonej przed sądem, dlatego że taka jest procedura – dodaje.

 

Jak się dowiedzieliśmy podejrzany o gwałt dorosły mężczyzna nie został zatrzymany. Jest pacjentem i w takiej roli wciąż przebywa w Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym w Gdańsku.

 

– Natychmiast po otrzymaniu zgłoszenia powiadomiliśmy policję – mówi dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego, Leszek Trojanowski. – Czekamy na ustalenia śledztwa, do tego czasu sprawy nie będziemy komentować.

 

Dlaczego 15-latka została umieszczona na oddziale dla dorosłych? Od kilku lat pomorscy psychiatrzy alarmują o dramatycznym braku miejsc na oddziałach dziecięcych i równocześnie o rosnącej liczbie dzieci, wymagających pomocy psychoatrycznej. Oddział dziecięco-młodzieżowy ma 35 łóżek (w tym 19 dla młodzieży i 16 dla dzieci). Mimo prób umieszczania dzieci na tzw. dostawkach, regularnie zdarzają się sytuacje, gdy młodego, wymagającego przyjęcia pacjenta nie ma gdzie położyć.

 

W takiej sytuacji trafia on na oddział dla dorosłych. A tam w nocy – szpital boryka się z niedoborami kadrowymi – na 50 pacjentów przypadają zaledwie dwie pielęgniarki. Obecnie na Srebrzysku na oddziałach dla dorosłych przebywa około dziesięciorga nastolatków. Wszyscy czekają na zwolnienie miejsca na psychiatrii dziecięco-młodzieżowej. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że po zawiadomieniu podejrzeniu gwałtu na 15-latce, dziewczynka została umieszczona bez kolejki na oddziale dziecięco-młodzieżowym.

 COMMENTS