14. Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych Frankofilm w Zielonej Górze

14. Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych Frankofilm w Zielonej Górze

14. Międzynarodowy Festiwal Francuskojęzycznych Filmów Krótkometrażowych – Frankofilm odbędzie się w Zielonej Górze od 8 do 10 czerwca 2018 r.

14. Międzynarodowy Festiwal Francuskojęzycznych Filmów Krótkometrażowych – Frankofilm potrwa trzy dni – od 8 do 10 czerwca 2018 r. A wszystko w gościnnej siedzibie Lubuskiego Teatru. Tematem przewodnim konkursowych filmów będzie „Światło”. Podczas czwartkowej (22 marca 2018 r.) konferencji prasowej w Galerii Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego pierwsze informacje o tegorocznej edycji imprezy ujawnili patrona festiwalu – reżyser Rafael Lewandowski (twórca nagradzanego filmu „Kret) i dyrektor wydarzenia Laurent Vavon.

 

– Nasz festiwal rozrasta się z roku na rok. Tym razem dostaliśmy aż 90 zgłoszeń od ekip filmowych z całej Polski, ale także Niemiec, Francji, Czech czy Belgii. To rekord! Cieszę się, że w ten znaczący sposób możemy promować Zieloną Górę i województwo lubuskie. Warto podkreślić, że o ile impreza skierowana jest do młodych osób, o tyle coraz częściej przysyłają do nas swoje produkcje także amatorzy nie związani z placówkami edukacyjnymi.

 

To pokazuje, że rozgłos rośnie – nie ukrywa radości Laurent Vavon. Na razie nie wiadomo, kto będzie główną gwiazdą tegorocznej edycji. W 2017 roku była to aktorka Agata Buzek. – Prowadzimy bardzo zaawansowane rozmowy. Bardzo chcemy, żeby były to osoby z najwyższej półki – mówi Rafael Lewandowski. Podczas festiwalu zostanie wyświetlony najnowszy film R. Lewandowskiego – „Z dala od orkiestry”, który w czwartek w Bibliotece UZ z okazji Dni Frankofonii miał swoją lubuską premierę.

 

To produkcja inaugurująca obchody 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę. Opowiada wielowątkową i niezwykłą historię Zygmunta Lubicz Zaleskiego – filozofa, literata i poety, który spędził większość swojego życia we Francji. Jak wielu innych działaczy niepodległościowych, zmuszonych do emigracji z powodów politycznych, był aktywny „z dala od orkiestry”. Mimo to miał istotny wkład w budowę silnej i niezależnej Polski poprzez kulturę. Zobacz, co planowano na Festiwalu Frankofilm w 2017 r.

 

aipCOMMENTS

WORDPRESS: 0