HomeKultura

14 lat temu zmarł Stanisław Lem. Jego powieści i opowiadania przetłumaczono na 42 języki, a ich łączny nakład osiągnął ponad 30 milionów egzemplarzy

14 lat temu zmarł Stanisław Lem. Jego powieści i opowiadania przetłumaczono na 42 języki, a ich łączny nakład osiągnął ponad 30 milionów egzemplarzy

Jego powieści i opowiadania przetłumaczono na 42 języki, a ich łączny nakład osiągnął ponad 30 milionów egzemplarzy. 14 lat temu zmarł Stanisław Lem – pisarz, filozof, futurolog, autor książek fantastyczno-naukowych. Do dzisiaj pozostaje jednym z najpopularniejszych i najbardziej cenionych na świecie polskich twórców.

Stanisław Lem był człowiekiem wszechstronnym. Jak powiedział dr Maciej Kawecki, prezes zarządu Instytutu Polska Przyszłości imienia Stanisława Lema, twórczość pisarza cechowała wielka dbałość o naukowe szczegóły w kreowanych przez siebie światach i wizjach literackich. Nawet opisy podbojów międzyplanetarnych miały podwaliny naukowe – mówił dr Maciej Kawecki. Wyjaśnił, że atrakcyjność twórczości pisarza polega na połączeniu popularnego gatunku literackiego, czyli fantastyki z refleksją popularnonaukową oraz sprawnym wkomponowaniem wnikliwych analiz społecznych w fabułę.

Jak mówił dr Maciej Kawecki, żadnemu polskiemu pisarzowi – nawet Noblistom – nie udało się dorównać Stanisławowi Lemowi w powszechności dorobku. Składały się na niego powieści, dramaty, posłowia, przedmowy, eseje, felietony, autobiografie, publicystyka literacka.

“Nie ma pisarzy, którzy byliby tak różnorodni w swojej twórczości. To jest cecha charakterystyczna Lema, która odróżnia go od innych pisarzy.” – mówił dr Maciej Kawecki. “Dzisiaj, gdybym miał go porównać do innego polskiego żyjącego pisarza – nie ma takiego. Nie doczekał się jeszcze swojego następcy” – dodał.

Najsłynniejszą powieścią Stanisława Lema, wydaną w 1961 roku, jest „Solaris” o próbie kontaktu ludzkości z obcą formą inteligencji. Twórczość Stanisława Lema doczekała się wielu adaptacji filmowych, teatralnych czy słuchowisk radiowych.

Trwają przygotowania do uczczenia setnej rocznicy urodzin pisarza, która przypada na 2021 rok.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/ #Kurek/w zr

COMMENTS