5.6 C
Chicago
piątek, 29 marca, 2024

13. rocznica śmierci gen. Ryszarda Kuklińskiego

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Mija 13 lat od śmierci Ryszarda Kuklińskiego, pułkownika Ludowego Wojska Polskiego i agenta CIA. Generał nazywany jest „pierwszym polskim żołnierzem NATO”. Działał pod pseudonimem „Jack Strong” i „Mewa”.

Ryszard Kukliński w latach 1971-81 przekazywał Amerykanom tajne plany strategiczne Układu Warszawskiego. Był wtedy szefem Oddziału Planowania Strategiczno-Obronnego w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego.
Ryszard Kukliński zdecydował się na współpracę z Amerykanami, ponieważ na działalność Ludowego Wojska Polskiego miała wpływ władza Związku Sowieckiego – wyjaśnia Dyrektor Izby Pamięci Generała Ryszarda Kuklińskiego Filip Frąckowiak. Według niego, generał był zmuszony do niesubordynacji wobec swoich zwierzchników z Ludowego Wojska Polskiego. On marzył o byciu polskim żołnierzem – mówi dyrektor Izby Pamięci. Jego zdaniem największym zawodem dla Ryszarda Kuklińskiego było to, że wojsko w którym służył nie było polskie. Wszystkie decyzje zapadały w Moskwie – dodaje rozmówca IAR.
Filip Frąckowiak podkreśla, że informacje zdobyte przez generała dla wywiadu Stanów Zjednoczonych były niezwykle cenne. Dzięki Ryszardowi Kuklińskiemu, Ronald Reagan wiedział o zbrojeniach Związku Sowieckiego – wyjaśnia dyrektor Izby Pamieci. Rozmówca IAR dodaje, że „pierwszy polski żołnierz NATO” przekazał różne warianty uderzenia jądrowego na zachód Europy i ofensywy dwóch strategicznych rzutów wojsk Układu Warszawskiego. Jego zdaniem, dzięki ujawnieniu amerykańskiemu wywiadowi planów ZSRR, Polska ocalała. „Gdyby doszło do ofensywy z użyciem broni jądrowej, Polska byłaby ogromną ofiara tego konfliktu” – wyjaśnia Filip Frąckowiak
Kultywowanie pamięci o „pierwszym polskim żołnierzu Nato” jest naszym obowiązkiem – mówi dyrektor Izby Pamięci . Pamięć o generale nie pozwoli nam zapomnieć ludziach, którzy położyli wszystko na ołtarzu ojczyzny, żeby stanąć w jej obronie – podkreśla Filip Frąckowiak.
Sąd stanu wojennego zaocznie skazał Ryszarda Kuklińskiego na karę śmierci. Dopiero 8 lat po upadku PRL został zrehabilitowany i uniewinniony.
Generał zmarł 11 lutego w 2004 roku w Tampa na Florydzie. Pochowano go na cmentarzu Arlington w Stanach Zjednoczonych. Jego prochy zostały sprowadzone do Polski i złożone w Alei Zasłużonych na Wojskowych Powązkach w Warszawie. Prezydent Andrzej Duda mianował pośmiertnie pułkownika na stopień generała brygady.
W 2006 r. na Starym Mieście w Warszawie otwarto Izbę Pamięci Pułkownika Kuklińskiego. Inicjatorem powstania placówki był pełnomocnik Ryszarda Kuklińskiego – Józef Szaniawski.

IAR/Agata Woźniak, Fot. Archiwum

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520