13 lutego – Światowy Dzień Radia

13 lutego – Światowy Dzień Radia

Dziś Światowy Dzień Radia. Obchodzony jest po raz piąty. Został ustanowiony z inicjatywy UNESCO.
Profesor Sławomir Ratajski, sekretarz generalny Polskiego Komitetu ds. UNESCO mówi, że radio zostało w ten sposób wyróżnione, jako najbardziej dostępny środek przekazu informacji. Jak mówi dysponuje ono największą siecią ośrodków na świecie. “Jest dostępne wszędzie. To najbardziej rozbudowany ośrodek informacyjny świata” – mówi.
W tym roku Światowy Dzień Radia przebiega pod hasłem “Radio w czasie sytuacji nadzwyczajnych i katastrof”. Profesor Sławomir Ratajski dodaje, że to zwrócenie uwagi na rolę radia i informacji w dobie niekończących się konfliktów zbrojnych w różnych stronach świata. Jak mówi w wielu przypadkach radio ratuje życie i wspiera tych, którzy są w sytuacjach zagrożenia.
Światowy Dzień Radia to także okazja do podjęcia tematu zagrożeń, na jakie jest ono współcześnie narażone. Chodzi przede wszystkim o konieczność ochrony wolności słowa i zapewnienia bezpieczeństwa dziennikarzom. UNESCO podejmuje wiele inicjatyw na rzecz wspierania dostępności radia w różnych miejscach świata. “W sytuacji, kiedy radio jest tym ośrodkiem, który może docierać wszędzie, wspieranie radia przyczynia się do rozwiązywania szeregu problemów. Nie chodzi tylko o zagrożenia naturalne, ale także o te związane z terroryzmem i konfliktami zbrojnymi” – tłumaczy.
Światowy Dzień Radia upamiętnia inaugurację działalności rozgłośni Narodów Zjednoczonych, która powstała w 1946 roku.

IAR/Monika Gosławska/pbpCOMMENTS

WORDPRESS: 0