HomePOLSKA

13 i 14 emerytura: Dla kogo i kiedy będą wypłacone trzynastki i czternastki?

13 i 14 emerytura: Dla kogo i kiedy będą wypłacone trzynastki i czternastki?

Trzynastka dla emerytów w 2020 roku i czternastka dla emerytów w 2021 roku – to zapowiedział Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości prezentując program wyborczy. Kto otrzyma 13. i 14. emeryturę? Ile wyniesie 13. i 14. emerytura? Wszystko o programie Emerytura Plus.

 

Będzie trzynasta emerytura na stałe, a w 2021 roku emeryci mają dostać także czternastą emeryturę – zapowiada prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Poza ogólnym założeniem lider PiS nie określił, na jaką kwotę mogą liczyć emeryci i renciści w kolejnych latach. Trzynastą emeryturę na stałe ma w swoim programie także Koalicja Obywatelska, a PSL Koalicja Polska zapowiada emeryturę bez podatku.

 

Dla kogo 14. emerytura w 2021 roku według obietnicy PiS?

 

 

    • 14. emerytura to świadczenie, które otrzyma ponad 90. proc emerytów

 

    • Czternastej emerytury nie dostaną osoby, które pobierają najwyższe emerytury, liczone w tysiącach złotych.

 

 

W programie wyborczym PiS można przeczytać, że osoby, którym przysługiwać będą świadczenia emerytalne na poziomie niższym niż 120 proc. wysokości średniej emerytury będą mogły liczyć na tzw. 14. emeryturę (program w całości obejmie emerytów i rencistów, których świadczenie nie przekroczy około 2900 złotych w 2021 roku).

 

Dla kogo 13 emerytura?

 

„Trzynastka” dla emerytów, czyli świadczenie z programu Emerytura Plus, została wypłacona w maju 2019 roku. 13 emeryturę dostało 9 milionów 800 tysięcy osób – emerytów i rencistów. Emerytura Plus to jednorazowe świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów w wysokości najniższej emerytury, czyli 1100 zł brutto. Pieniądze były wypłacane „z urzędu”, a nie na wniosek.

 

Kto dostał 13. emeryturę:

 

 

    • emeryci i renciści z powszechnego systemu ubezpieczeniowego,

 

    • renciści i emeryci rolnicy,

 

    • osoby, które otrzymują emerytury pomostowe, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, zasiłki przedemerytalne, świadczenia przedemerytalne, renty socjalne, renty rodzinne oraz renty inwalidzkie i renty wojenne.

 

 

13 emerytura na rękę – ile wynosi?

 

W 2020 roku z tego „jednorazowego dodatku w wysokości minimalnej emerytury 1100 zł, a netto – na rękę 888,25 zł, skorzystała liczna grupa uprawnionych emerytów i rencistów, niezależnie od tego, jakie otrzymuje świadczenie”. Uprawnionych do Emerytury Plus było 9 mln 800 tys. osób. 13 emerytura na rękę jest mniejsza od tradycyjnej minimalnej emerytury z ZUS-u (1100 zł brutto, czyli 934,60 zł na rękę). Jest to spowodowane rozliczaniem kwoty obniżającej podatek dochodowy. W przypadku 13. emerytury zmniejszenia podatku, a tym samym wyższej kwoty do wypłaty, nie mogło być.

 

13 emerytura. Ile kosztuje budżet państwa? Realizacja wypłaty 13. emerytury w 2019 roku to koszt 10,8 mld złotych.

 

13 emerytura – terminy wypłaty

 

Terminy wypłat dodatkowego świadczenia były w 2019 roku tożsame z tymi świadczeniami, które emeryci i renciści otrzymują co miesiąc (1, 6, 10, 15, 20 i 25 dzień każdego miesiąca). Wypłaty były w kwietniu, maju, a dla osób które otrzymują inne świadczenia z wypłatą kwartalną w czerwcu i lipcu.

 

 

COMMENTS