HomePOLSKAMazowieckie

13 grudnia w Polsce pod znakiem demonstracji

13 grudnia w Polsce pod znakiem demonstracji

13 grudnia przypada 35. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Komitet Obrony Demokracji wraz z opozycją organizuje tego dnia w Warszawie strajk obywatelski przeciwko rządom Prawa i Sprawiedliwości. W całym kraju ma odbyć się 80 mniejszych zgromadzeń. Na stołeczne ulice wyjdą również sympatycy partii Jarosława Kaczyńskiego.

Jak informuje KOD na swoje stronie internetowej, wtorkowa demonstracja ma być „nowym etapem w przeciwdziałaniu destrukcyjnej polityce rządu PiS”. Organizatorzy przygotowali 13 postulatów w których domagają się od PiS m.in. wycofania się z reformy oświaty, niezależności politycznej mediów, zaprzestania ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej – jeśli nie życzą sobie tego rodziny oraz odstąpienia od formowania Wojsk Obrony Terytorialnej, a przede wszystkim – dymisji rządu Beaty Szydło.

– To oczywiste, że organizacja strajku 13 grudnia budzi kontrowersje. Chcemy zaprotestować, ale także uczcić bohaterów stanu wojennego. Wierzę, że najlepszą formą złożenia im hołdu jest zadbanie o to, by ich ofiara nie poszła na marne, jest walka o demokratyczną Polskę, o wolność, o prawa człowieka i obywatela – wyjaśnia inicjator strajku Radomir Szumełda z KOD.

Pod listem otwartym zachęcającym m.in. policjantów, nauczycieli i sędziów do wypowiedzenie posłuszeństwa władzy podpisali się m.in. były prezydent Lech Wałęsa, przewodniczący ZNP Sławomir Broniarz, Ryszard Petru z Nowoczesnej oraz przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna czy aktorka Krystyna Janda. – W tej odezwie jest nawoływanie do przestępstwa – oceniał w TVP Info minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak.

Antyrządowy strajk wyruszy o godz. 16.30 z ronda de Gaulle’a przed siedzibę PiS przy ul. Nowogrodzkiej.

Swoją demonstrację, jak co roku 13 grudnia, będzie miało również Prawo i Sprawiedliwość. Poseł Anita Czerwińska już w czasie 80. miesięcznicy smoleńskiej zachęcała do wzięcia udziału w wydarzeniu. – Jest ważne, by masowym udziałem w pokojowej manifestacji 13 grudnia w Warszawie pokazać naszą determinację w obronie fundamentalnych wartości – apelowała. PiS zachęca, by we wtorek zabrać ze sobą flagi i o godz. 18 zebrać się na pl. Trzech Krzyży. W wydarzeniu weźmie udział prezes Kaczyński.

Jak przewiduje stołeczny Zarząd Transportu Miejskiego centrum miasta będzie we wtorek sparaliżowane.

Stan wojenny został wprowadzony na podstawie niekonstytucyjnej decyzji Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego 13 grudnia 1981 i trwał do 22 lipca 1983 roku. W wyniku działań m.in. milicji i Służby Bezpieczeństwa zginęło kilkadziesiąt osób, a kilka tysięcy opozycjonistów było internowanych.

Jakub Oworuszko AIP, Fot. Przemysław Świderski

COMMENTS