HomePOLSKA

13. emerytura dla emerytów już w 2019 roku. Kto ją dostanie? Ile wyniesie?

13. emerytura dla emerytów już w 2019 roku. Kto ją dostanie? Ile wyniesie?

13 emerytura dla każdego emeryta jeszcze w 2019 roku – to jeden z punktów nowego programu PiS, który zaprezentowano na ostatniej konwencji Prawa i Sprawiedliwości. Jego celem jest pomniejszenie różnic zamożności wśród Polaków. Natomiast waloryzacja emerytur czeka nas już 1 marca. Ile w tym roku wyniosą podwyżki emerytur?

 

Dobra wiadomość dla emerytów jest taka, że waloryzacja emerytur nastąpi już 1 marca. W tym roku waloryzacja emerytur będzie przebiegać nieco inaczej niż miało to miejsce dotychczas. Zadziała nie tylko tradycyjny wskaźnik, ale także waloryzacja kwotowa. Ustalono, że podwyżki emerytur wyniosą 3,26%, ale nie będzie to mniej niż 70 zł. Do tej pory najniższe emerytalne wynosiło 1029,80 zł. Teraz zostanie podniesione do kwoty 1100 zł.

 

Minimalna emerytura przysługuje osobom, które nie uzbierały wystarczających składek i mają odpowiedni staż pracy: 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn.

 

Minimalna renta – zmiany od 1 marca

 

1 marca zmieni się także wysokość minimalnej renty. I tak:

 

 

    • minimalna renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wyniesie 1100 zł brutto

 

    • minimalna renta rodzinna wyniesie 1100 zł brutto

 

    • minimalna renta socjalna wyniesie 1100 zł brutto

 

    • minimalna renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wyniesie 825 zł brutto

 

 

Ile wyniesie 13. emerytura?

 

Zgodnie z zapowiedzią 13. emerytura ma być wypłacona emerytom jeszcze w 2019 roku. Ma wynieść tyle co minimalna emerytura, czyli 1100 zł brutto.

 

Dla kogo 13. emerytura?

 

13. emeryturę mają dostać wszyscy emeryci bez wyjątku. Tzw. „trzynastka” ma zostać wypłacona jeszcze w tym roku. Pierwsze wypłaty świadczeń mają się rozpocząć w maju. Jak zadeklarował prezes PiS Jarosław Kaczyński, zrobi wszystko aby 13. emerytura była wypłacona również w kolejnych latach. Zobacz też: Rzeczniczka rządu o obietnicach z “piątki Kaczyńskiego”: „Mapa drogowa” projektów zostanie przedstawiona 5 marca

 

13. emerytura. Ile będzie nas kosztować?

 

Według obliczeń, na wypłatę 13. emerytury będzie potrzebne 6 mld 160 mln złotych. A jeśli PiS zdecyduje się dać dodatkowe pieniądze również rencistom, potrzebne będzie kolejne 2,2 mld zł.

 

 

COMMENTS