HomePOLSKA

11 listopada wspólny marsz biało-czerwony o charakterze uroczystości państwowych. Prezydent zaprasza

11 listopada wspólny marsz biało-czerwony o charakterze uroczystości państwowych. Prezydent zaprasza

11 listopada zostanie zorganizowany wspólny biało-czerwony marsz, który będzie miał charakter uroczystości państwowych. Decyzja na ten temat została podjęta podczas spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z premierem Mateuszem Morawieckim. Marsz będzie objęty patronatem honorowym przez prezydenta Andrzeja Dudę, a organizacją zajmie się rząd. Uczestnicy przejdą trasą, którą miał przejść Marsz Niepodległości.

Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski powiedział, że marsz zostanie zorganizowany zgodnie z propozycjami środowisk kombatanckich. Zaznaczył, że inne marsze, które mogłyby przebiegać tą trasą z mocy prawa nie mogą mieć miejsca. Rzecznik prezydenta zaprosił wszystkie środowiska: lewicowe i prawicowe do udziału w nim.
Po południu prezydent Andrzej Duda zaprosił premiera Mateusza Morawieckiego na konsultacje w związku z decyzją Hanny Gronkiewicz-Waltz. Dziś prezydent Warszawy na konferencji prasowej poinformowała, że zakazała organizacji Marszu 11 listopada, między innymi, ze względów bezpieczeństwa.
Organizatorzy Marszu Niepodległości apelują do prezydenta Andrzeja Dudy, aby wstrzymał się z organizacją państwowego marszu w dniu 11 listopada. Chcą, aby wcześniej sąd wypowiedział się na temat decyzji Hanny Gronkiewicz-Waltz.
Prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Robert Bąkiewicz uważa, że jest ona niesłuszna. W jego ocenie budzi ona niepotrzebne emocje wokół marszu i podgrzewa atmosferę. Bąkiewicz jest pewny, że środowiska narodowe wygrają sądową batalię z prezydent Warszawy w tej sprawie.
Jednocześnie prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości dodał, że z drugiej strony decyzja prezydenta jest radosną wiadomością, ponieważ oznacza ona, że 11 listopada ulicami Warszawy na pewno przejdzie Marsz Niepodległości.
Komenda Stołeczna Policji w stanowisku opublikowanym na Twitterze zarzuciła Hannie Gronkiewicz-Waltz “próbę wciągnięcia policji w grę”, w której stanowisko funkcjonariuszy jest jedynym uzasadnieniem zakazu marszu. Tymczasem – pisze KSP – ta decyzja była dla stołecznej policji zaskakująca, bo – jak twierdzą warszawscy funkcjonariusze – Hanna Gronkiewicz Waltz nie rozmawiała z Komendantem Stołecznym odnośnie zakazu marszu, zabezpieczenia pochodu, czy potencjalnej absencji chorobowej policjantów.
Marsz Niepodległości co roku środowiska narodowe organizowały w kolejne rocznice odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym roku miał on nawiązywać do 100-lecia tych wydarzeń. Zgodnie z materiałami dostarczonymi przez organizatorów do stołecznego ratusza, Marsz miał ruszyć w niedzielę o 14:00 z Ronda Dmowskiego na błonia Stadionu Narodowego. Hasło przewodnie w tym roku miało brzmieć: “Bóg Honor Ojczyzna”.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/wcześn./dwi/kano

COMMENTS