HomePILNE

11 listopada – dzień, w którym Rzeczpospolita powiedziała “Jestem”

11 listopada – dzień, w którym Rzeczpospolita powiedziała “Jestem”

11 listopada to dzień, w którym Rzeczpospolita powiedziała “jestem” – tak kiedyś mówił Józef Piłsudski – przypomina badacz dyplomacji doktor Janusz Sibora. Dziś obchodzimy narodowe Święto Niepodległości.

Doktor Sibora podkreśla, że właśnie w tym dniu w 1918 roku narodziła się polska państwowość, gdy Józef Piłsudski przejął władzę wojskową od Rady Regencyjnej. “Marszałek w 1926 w obszernym wywodzie analizował i zastanawiał się nad tym, jaką datę należy uznać za początek polskiej niepodległości” – dodaje Sibora.
Jego zdaniem, w 1918 roku właśnie z 10 na 11 listopada po raz pierwszy Polacy poczuli się wolni. “Ten dzień był pierwszym, w którym symbolicznie zerwano łączność z rządem nadanym nam przez okupanta” wyjaśnia Sibora.
Odzyskanie niepodległości od początku świętowano mszą świętą i defiladą wojskową. Ta oficjalna część jest podobna do tego jak świętujemy dzisiaj. Rano była msza, w której udział brał prezydent, w południe składano wieńce przed grobem nieznanego żołnierza i tam też odbywał się przegląd oddziałów wojskowych. “W latach 20. i 30. była defilada na Polu Mokotowskim, a wieczorem raut dla dyplomatów i urzędników państwowych” – wylicza doktor Sibora.
Święto niepodległości przywrócono w 1989 roku, od 26 lat główne uroczystości odbywają się w Warszawie na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

IAR/Edyta Poźniak/dyd, Fot. TS

COMMENTS