3.6 C
Chicago
sobota, 20 kwietnia, 2024

1028. rocznica chrztu Rusi

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

W ukraińskiej stolicy świętowana będzie 1028. rocznica chrztu Rusi. Dziś  bowiem kościoły wschodnie wspominają kijowskiego władcę księcia Włodzimierza Wielkiego, który przyjął chrześcijaństwo.

 

W Kijowie planowane są uroczystości organizowane zarówno przez cerkiew kijowskiego, jak i moskiewskiego patriarchatu. Wierni prawosławni uznający zwierzchnictwo patriarchy moskiewskiego zbiorą się na uroczystej liturgii w klasztorze Kijowsko-Peczerskiej Ławry. Wczoraj szli do tego znanego sanktuarium ulicami stolicy z uroczystą procesją. Obawiano się protestów i prowokacji, ale obeszło się bez ekscesów.
Swoje uroczystości będą mieli też, nieuznający zwierzchnictwa Moskwy, prawosławni patriarchatu Kijowskiego. Po uroczystej mszy przejdą pielgrzymką z katedralnego Soboru św. Włodzimierza na kijowską Górę Włodzimierza w pobliżu Dniepru, gdzie według tradycji odbył się chrzest kijowian przed ponad tysiącem lat. Obecnie znajduje się tu pomnik Świętego. Przed nim w godzinach porannych odbędzie się też państwowa uroczystość związana z rocznicą. Ma w niej wziąć udział prezydent Petro Poroszenko.

(IAR)/ Paweł Buszko, Kijów/jj

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520