HomeŚwiat

101. rocznica rozpoczęcia rzezi Ormian

101. rocznica rozpoczęcia rzezi Ormian

W 101 rocznicę rozpoczęcia rzezi Ormian prezydent Recep Erdogan wyraził kondolencje rodzinom zamordowanych.

W imieniu tureckiego przywódcy przemawiał zwierzchnik Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego w Turcji, patriarcha Aram Atesian. Przewodził on corocznemu nabożeństwu upamiętniającemu masakrę Ormian w latach 1915-1917.
Cytując słowa Recepa Erdogana duchowny zapewnił, że turecki rząd nie zaprzestanie pracy nad umacnianiem przyjaźni i pokoju między dwoma narodami. Wyraził ponadto sprzeciw na działania tych, którzy “usiłują upolityczniać historię poprzez gorzką retorykę nienawiści i wrogości”. Jak podkreślił patriarcha, “są tacy, którzy starają się zrażać do siebie te dwa sąsiednie narody połączone wspólną historią i podobną tradycją”.
24 kwietnia każdego roku społeczność ormiańska na całym świecie obchodzi rocznicę rozpoczęcia eksterminacji swego narodu. Tego dnia 1915 roku w Imperium Osmańskim padł rozkaz masowych wysiedleń i mordów na Ormianach.W Stambule aresztowano wówczas ponad 2300 przedstawicieli ormiańskiej inteligencji. Większość zginęła. Szacuje się, że w latach 1915-1917 mogło ponieść śmierć około 1,5 mln ludzi.
Choć większość historyków uznaje, że masowy mord na Ormianach kwalifikuje się jako ludobójstwo, Turcja nie zgadza się z tym określeniem. Według oficjalnej wersji tureckiej w latach 1915-1919 dochodziło do masowych mordów na Ormianach, ale w większości nie były one zamierzone. Stały się „ubocznym skutkiem” deportacji.

IAR/hurriyetdailynews.com/esz/pbp

COMMENTS