HomePILNE

100 tysięcy ofiar Covid-19 na świecie, w USA 18 tysięcy

100 tysięcy ofiar Covid-19 na świecie, w USA 18 tysięcy

Liczba śmiertelnych ofiar koronawirusa na świecie przekroczyła 100 tysięcy. W Stanach Zjednoczonych zmarło ponad 18 tysięcy osób. Eksperci ostrzegają, że Ameryka nie będzie gotowa na zniesienie restrykcji na początku maja, jak chciałby prezydent Donald Trump.

777 zgonów odnotowano minionej doby w stanie Nowy Jork – poinformował gubernator Andrew Cuomo. To nieznacznie mniej niż poprzedniego dnia kiedy zmarło 799 osób. Łącznie liczba śmiertelnych ofiar koronawirusa w Nowym Jorku przekroczyła 7800. W sąsiednim stanie New Jersey zbliża się do 2 tysięcy.

Umiarkowanie optymistyczne informacje napływają z nowojorskich szpitali, gdzie po raz pierwszy od wybuchu epidemii spadła liczba pacjentów na oddziałach intensywnej terapii. Członkowie zespołu antykryzysowego Białego Domu informują, że w skali całych Stanów Zjednoczonych liczba nowych infekcji oraz hospitalizacji również się stabilizuje.

Jest jednak wątpliwe, aby amerykańskie władze były w stanie szybko znacząco złagodzić restrykcje dotyczące funkcjonowania gospodarki oraz zwiększenia dystansu społecznego. Raport przygotowany na zlecenie Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego mówi, że jeśli ograniczenia zostaną zniesione zbyt szybko, to liczba ofiar śmiertelnych w USA może zwiększyć się do 200 tysięcy. W tej chwili jest ona prognozowana na 60 tysięcy. Naczelny lekarz kraju Jerome Adams powiedział, że od początku maja można będzie myśleć o złagodzeniu restrykcji w rejonach mniej dotkniętych przez epidemię. Adams wyraził jednak obawy, że większość kraju nie będzie mogła wznowić normalnego funkcjonowania.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Marek Wałkuski/Waszyngton/w wk

COMMENTS