100 mln zł dotacji dla ojca Tadeusza Rydzyka na budowę Muzeum?

100 mln zł dotacji dla ojca Tadeusza Rydzyka na budowę Muzeum?

– Państwowa dotacja w wysokości 100 mln zł wspomóc ma budowę Muzeum “Pamięć i Tożsamość” w Toruniu – poinformował portal Polsat News.

Portal powołuje się na tygodnik “Nie”, który publikuje kopię projektu umowy, jaką minister kultury Piotr Gliński miał zawrzeć ze związaną z o. Tadeuszem Rydzykiem fundacją Lux Veritatis. Dotacja miałaby zostać przekazana w latach 2018-2020.

Pieniądze na muzeum o. Rydzyka
W grudniu zeszłego roku dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk zapowiadał, że Muzeum „Pamięć i Tożsamość” ma przedstawiać historię „od początku do św. Jana Pawła II”. „Trzeba myśleć o młodzieży, o dzieciach. Chcemy uczyć, właściwie formować dzieci i młodzież, by Polska była silna Bogiem, by Polacy kochali własną ojczyznę. (..) Pracujemy nad tym już parę lat. Chcemy zacząć jak najszybciej. Trzeba się spieszyć, obyśmy za dwa lata to muzeum otwarli” – mówił wówczas redemptorysta. Do sprawy wrócimy.

Nie tylko dotacje dla o. Rydzyka
Jak już informowaliśmy pod koniec zeszłego roku Budowę muzeum Pamięć i Tożsamość o. Tadeusz Rydzyk zapowiedział na antenie Radia Maryja. Ma ono „pokazywać historię Polski taką, jak widział i przekazywał ją Jan Paweł II”, a planowane jest „między akademikami a sanktuarium”. Dokładniej – na państwowych gruntach przy Porcie Drzewnym w Toruniu, które niedawno z 85-procentową bonifikatą środowisko Radia Maryja otrzymało w użytkowanie od wojewody. Sprawa gruntów pod przyszłe muzeum ma już polityczny kontekst.

CBA bada pieniądze dla o. Rydzyka
Gdy tylko się o tym dowiedziałem (w październiku – przyp. red.), zawiadomiłem o sprawie Centralne Biuro Antykorupcyjne. Wniosłem o przebadanie sprawy wskazując, że interesy Skarbu Państwa mogły zostać naruszone przez wojewodę kujawsko-pomorskiego. Mikołaj Bogdanowicz powinien stać na straży tych interesów. Tymczasem w zaskakującym trybie pilnym, z ogromną bonifikatą, przekazał ziemię pod cele, które wcale nie muszą być niekomercyjne. Tuż obok, przy świątyni, uruchomiono kawiarnię, która z całą pewnością jest działalnością komercyjną – podkreśla poseł Michał Stasiński (PO) z Bydgoszczy. Przypomnijmy, że najpierw w maju 2017 roku wojewoda przekazał w ręce zakonników wartą 1.853.610 zł działkę przekazał za 111.000 zł. Wojewoda udzielił wówczas 60-procentowej bonifikaty, choć prezydent Torunia chciał, by zapłacono tylko 1 proc. od 25 proc. ceny działki, czyli około 4,6 zł.

Grunty dla redemptorystów “w promocji”
W październiku natomiast decyzją wojewody zakonnicy otrzymali drugi grunt z 85-procentową bonifikatą. To oznacza, że zapłacą za niego tylko 10.500 zł z VAT-em (wart 381.100 zł). Decydując o bonifikacie wojewoda miał na uwadze, że na tym terenie powstanie muzeum z częścią audytoryjną o niekomercyjnym charakterze – mówił nam wówczas Adrian Mól, rzecznik wojewody Bogdanowicza.

Red. mkr aipCOMMENTS

WORDPRESS: 4
 • comment-avatar
  Waldek.Kecki 1 rok

  Poprzedni rząd wybudował muzeum poświęcone ludności pochodzenia żydowskiego a ten ludności poświęconej pochodzenia katolickiego na czele z papieżem Polakiem. Jedni budują takie muzea, a inni drugie. Jeśli się krytykuje ten rząd za to muzeum to i poprzedni powinno się krytykować za tamto muzeum, choć ja uważam, że muzeów nigdy za wiele i każde jest potrzebne.

 • comment-avatar
  RyBell 1 rok

  Tak na prawdę, wszyscy się oburzają, rząd da na muzeum pieniądze. Co więcej. Oprócz tego, że daje na muzeum, mówi o tym, w przeciwieństwie do poprzedniego rządu. Więc i tak złe i tak nie dobrze. Przecież ojciec Rydzyk nie dostanie pieniędzy na swoje zachcianki, a na dzieło służące innym.

 • comment-avatar
  MarlenaKon 1 rok

  popieram budowę takiego muzeum, szczytny cel

 • comment-avatar
  Maria 1 rok

  A co “NAS” kosztuje? Z budżetu państwa i budżetu Warszawy na inwestycję wybudowania muzeum Żydów wydano w sumie 180 mln złotych. Każdy podatnik wyłożył więc ponad 7 złotych. Ojciec Rydzyk, a nawet nie on tylko fundacja otrzyma 100 mln. Nie będzie to kasa do prywatnej kieszeni, a na konkretny cel jakim jest stworzenie muzeum. Chyba nie miałeś/aś nic przeciwko jak inne muzea były dofinansowywane? Dlaczego więc teraz jest u niektórych taka mowa nienawiści?