Nie żyje Leszek Aleksander Moczulski, autor znanych polskich piosenek. Pisał dla Niemena, Grechuty i Turnaua

Nie żyje Leszek Aleksander Moczulski, autor znanych polskich piosenek. Pisał dla Niemena, Grechuty i Turnaua

Jego poezję śpiewali Marek Grechuta, Grzegorz Turnau i Czesław Niemen. Był jednym z najbardziej znanych polskich poetów. W wieku 79 lat zmarł Leszek Aleksander Moczulski.

Leszek Aleksander Moczulski odszedł późnym wieczorem, w niedzielę 17 grudnia 2017 roku. Leszek Aleksander Moczulski urodził się 18 lutego 1938 roku w Suwałkach. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jako poeta debiutował w 1959 roku, trzy lata później ukazał się jego pierwszy tom „Próba porównania”. Poeta zaliczany do pokolenia Nowej Fali był autorem znanych tekstów piosenek wykonywanych m.in przez Grzegorza Turnaua, Andrzeja Zauchę, Skaldów i Marka Grechutę.

 

Spod pióra Leszka Aleksandra Moczulskiego wyszły znane utwory, między innymi „Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał”, „Cała jesteś w skowronkach”, „Medytacje wiejskiego listonosza”, „Korowód”, „Magia obłoków”, „Nawet”, „Kruchy świat, kruche szkło”. Moczulski napisał słowa do 7 utworów na płycie Anawa, które zespół nagrał wspólnie z Andrzejem Zauchą, a także połowę tekstów z płyty „Wołanie o słońce nad światem” zespołu Dżamble.

 

W 1974 r. Leszek Aleksander Moczulski został uhonorowany Nagrodą im. A. Bursy, a rok później Nagrodą Miasta Krakowa za „Exodus”. W 2013 r. otrzymał z rąk prezydenta Krakowa, odznakę „Honoris Gratia”.

MW-G aip

COMMENTS

WORDPRESS: 0