6.1 C
Chicago
środa, 24 kwietnia, 2024

Zwolnienia lekarskie: Podczas choroby nie będziesz już musiał przynosić pracodawcy L4

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Pacjent nie będzie już musiał pamiętać numeru NIP swojego pracodawcy, żeby otrzymać zwolnienie lekarskie. Nie będzie też zmuszony dostarczać zaświadczenia o chorobowym do działu kadr. Wszystko zrobi za niego system.

1 grudnia 2018 roku to ostateczny termin, od którego zaczną obowiązywać wyłącznie elektroniczne zwolnienia lekarskie (e-ZLA). Wielu lekarzy już korzysta z takiego rozwiązania. W całej Polsce elektroniczne zwolnienia stanowią ponad 50 proc. zwolnień, w Wielkopolsce to około 42 procent. – Jesteśmy przygotowani na te zmiany i liczymy na to, że łagodnie wejdziemy w ten nowy okres – mówi Marlena Maląg, wicewojewoda. Urzędnicy widzą same korzyści wynikające z wprowadzenia e-zwolnień.

 

– Pacjent zostaje zwolniony z obowiązku dostarczenia zwolnienia do pracodawcy, pracodawca otrzymuje błyskawiczną informację o chorobie pracownika, co daje możliwość szybkiego zorganizowania zastępstwa – mówi Mariusz Kubzdyl, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Społecznych Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. – Na wypadek wyjątkowych sytuacji, gdy wystawienie e-zwolnienia jest niemożliwe, system przewiduje też rozwiązania awaryjne. Zobacz też: Termin wprowadzenia e-zwolnień był dwukrotnie przesuwany. To pozwoliło na przygotowanie się do nowej sytuacji.

 

– W Wielkopolsce mamy ponad 10 tysięcy aktywnych lekarzy, czyli takich, którzy w ciągu ostatniego pół roku wystawili przynajmniej jedno zwolnienie – mówi Dobrochna Bubnowska, dyrektor I Oddziału ZUS w Poznaniu. – Profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, który umożliwia wystawianie e-zwolnień posiada nawet więcej lekarzy. Wprowadzenie e-zwolnień poprzedził 2,5 tysiąca szkoleń organizowanych przez ZUS.

 

W przygotowania włączył się także Narodowy Fundusz Zdrowia. – Nasze wsparcie polegało między innymi na przeznaczeniu 50 milionów zł w skali kraju, a 3,8 mln zł w Wielkopolsce na urządzenia informatyczne, programy komputerowe i szkolenia dla lekarzy i przychodni POZ – mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor wielkopolskiego oddziału NFZ. – Ci, którzy od stycznia tego roku mieli tego rodzaju wydatki, mogą do 15 grudnia składać wnioski o ich dofinansowanie. Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia uważa, że ciągle nie wszyscy lekarze są przygotowani do wystawiania e-zwolnień i domaga się po raz kolejny przesunięcia terminu ich wprowadzenia.

 

 

 

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520