Zreprywatyzowana kamienica przy Nieborowskiej 15 w Warszawie wróciła do miasta

Zreprywatyzowana kamienica przy Nieborowskiej 15 w Warszawie wróciła do miasta

Zreprywatyzowana kamienica przy Nieborowskiej 15 w Warszawie wróciła do zasobów miasta. Nieruchomość 9 lat temu przekazano krewnym wiceprezydenta stolicy Witolda Pahla. W połowie września działacze stowarzyszenia „Wolne miasto Warszawa” ujawnili, że przy tej reprywatyzacji mogło dojść do nieprawidłowości.
Wniosek dekretowy złożyła osoba, która nie żyła – mówi wiceprzewodniczący stowarzyszenia Karol Perkowski: „1 kwietnia ta osoba, która miała ubiegać się o zwrot, zmarła, a wniosek złożono 29 kwietnia”.

Kamienica przy Nieborowskiej 15 to 4-kondygnacyjny budynek na warszawskiej Ochocie. Po podwyżkach czynszu, jakie narzucili nowi zarządcy, część mieszkańców opuściła zajmowane lokale, inni – mają olbrzymie zadłużenie.

Jak wyjaśnia Monika Beuth-Lutyk z Urzędu Dzielnicy Ochota, oficjalnie kamienica do zasobów miasta wróciła we wtorek, kiedy podpisano protokół przekazania. Teraz trwa procedura przejęcia budynku wraz z dokumentacją. Do rozstrzygnięcia są też kwestie związane z zadłużonymi mieszkańcami kamienicy oraz tymi, którzy zdążyli już się z niej wyprowadzić. „Będziemy te kwestie analizować z prawnikami, bo jest to sytuacja bez precedensu” – mówi Monika Beuth-Lutyk.

Do ujawnienia nieprawidłowości przy reprywatyzacji doszło dzięki mieszkańcom kamienicy, którzy o swoich podejrzeniach powiadomili prokuraturę. Ta wystąpiła do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie o unieważnienie decyzji zwrotowej. SKO w tym roku unieważniło decyzję reprywatyzacyjną wskazując, że została wydana z rażącym naruszeniem prawa.
Kamienica przy Nieborowskiej 15 to kolejna nieruchomość, która została zwrócona do zasobów stolicy po ujawnieniu afery reprywatyzacyjnej.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Jolanta Turkowska/to/

COMMENTS

WORDPRESS: 0