Żołnierze 2. Korpusu Polskiego uczczeni w Bolonii

Żołnierze 2. Korpusu Polskiego uczczeni w Bolonii

W Bolonii uczczeni zostali żołnierze 2. Korpusu Polskiego, którzy 72. lata temu wyzwolili miasto spod okupacji niemieckiej. W uroczystości wzięli udział weterani armii generała Władysława Andersa, przedstawiciele władz miasta, rządu, Sejmu, harcerze. Uroczystość odbyła się na Polskim Cmentarzu Wojennym, gdzie spoczywa 1432 żołnierzy 2. Korpusu Polskiego.

Rozpoczęła ją msza w intencji poległych. Biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek w homilii podkreślił, że poświęcili oni swoje młode życie sprawie wolności. „Lepiej poświęcić swoje życie w imię wartości, które będą żyć, niż żyć dla idei, która umrze” – powiedział.

Zastępca burmistrza Bolonii Miriandella Pilati podziękowała weteranom i poległym polskim żołnierzom za wysiłek i zwycięstwo w walkach o miasto. Podkreśliła, że pamięć o poniesionych ofiarach pozwoli ustrzec się przed powtórzeniem tragicznej historii. Zapewniła, że miasto nie zapomni o wkładzie polskich żołnierzy w wyzwolenie spod niemieckiego jarzma.
Wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński podkreślił, że hart ducha żołnierzy armii generała Władysława Andersa stał się inspiracją dla kolejnych pokoleń walczących o wolną Polskę. Jego zdaniem, ta sama niezłomna wiara w słuszność własnej sprawy towarzyszyła również twórcom ruchu społecznego „Solidarność”. „Wasza wiara stała się fundamentem niepodległej Rzeczpospolitej” – powiedział Joachim Brudziński.
Wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak zwrócił uwagę, że żołnierze 2. Korpusu Polskiego to bohaterowie całej Europy. Jak powiedział, przelewali oni krew za te wartości, które ufundowały europejską wspólnotę.
Na cmentarz w Bolonii przyjechał między innymi porucznik Władysław Dąbrowski, by oddać hołd dowódcy i swoim poległym kolegom. Podkreślił, że w bitwie bolońskiej stracił więcej kolegów niż pod Monte Cassino. „My Polacy, pomimo, że przeszliśmy zsyłki walczyliśmy do końca za Ojczyznę” – powiedział.
Oficjalną część uroczystości zakończyło wręczenie odznaczeń państwowych weteranom 2. Korpusu Polskiego, osobom zasłużonym w podtrzymywaniu pamięci o wysiłku żołnierzy polskich oraz odczytanie Apelu Poległych.
Straty polskie poniesione w bitwie bolońskiej wyniosły 600 rannych oraz około 300 poległych żołnierzy. W podziękowaniu za wyzwolenie miasta 9 batalion strzelców karpackich uzyskał miano „bolońskiego”, a 17 dowódców otrzymało honorowe obywatelstwo miasta. Wyzwolenie Bolonii miało duże znaczenie dla ostatecznej klęski Niemiec na froncie włoskim.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/mt/zr

fot.: By Lonio17 – na podstawie: Praca zbiorowa Boje Polskie 1939-1945 Przewodnik Encyklopedyczny, Bellona, Warszawa 2009, GFDL, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=18366847

COMMENTS

WORDPRESS: 0