Zmienią się nazwy 47 ulic w Warszawie

Zmienią się nazwy 47 ulic w Warszawie

Wojewoda mazowiecki zdecydował o zmianie nazw 47 ulic w Warszawie. Samorządy miały czas do 2 września, by zgodnie z tak zwaną ustawą dekomunizacyjną, samodzielnie dokonać zmian w nazwach między innymi ulic, które propagują ustroje totalitarne, w tym komunizm.

 

Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera wyjaśniał na konferencji prasowej, że podjął decyzję o zmianach patronów ulic w Warszawie ponieważ władze miasta nie wypełniły swoich obowiązków. Wojewoda tłumaczył, że z pięćdziesięciu paru ulic tylko sześciu zmieniono nazwy. Dlatego o zmianie patronów 47 ulic zdecydował, zgodnie z zapisami ustawy wojewoda mazowiecki. Zdzisław Sipiera przypomniał, że władze stolicy miały ponad rok by podjąć działania związane ze zmianą nazw ulic, w związku z tym, że tego nie zrobiły taka kompetencja przeszła na wojewodę.

Zdzisław Sipiera powiedział, że w każdej z dzielnic stolicy pojawią się nowi patroni ulic. Miedzy innymi na Mokotowie ulica Zygmunta Modzelewskiego będzie nosiła imię Jacka Kaczmarskiego, a Franciszka Bartoszka – Stanisława Pyjasa. W Śródmieściu nowym patronem alei Armii Ludowej będzie prezydent Lech Kaczyński, który zginął pod Smoleńskiem w 2010 roku. Na Pradze Południe ulica Sylwestra Bartosika będzie nosiła imię Grzegorza Przemyka, zaś na Pradze Północ ulica Dąbrowszczaków zmieni nazwę na Borysa Sawinkowa. Ulica 17 stycznia 1945 we Włochach będzie nosiła nazwę Komitetu Obrony Robotników, zaś na Woli ulica Małego Franka ( Zubrzyckiego) otrzyma imię Danuty Siedzikówny „Inki”.

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek podkreślał, że nowi patroni ulic to osoby zasłużone dla Polski. Jak mówił, to nie był wybór polityczny, ponieważ te osoby łączy praca dla Polski, są wśród nich żołnierze, politycy i artyści. Prezes IPN dodał, że te osoby służyły swoimi talentami niepodległej Rzeczypospolitej. Jarosław Szarek dodał, że pojawienie się nowych patronów ma też wymiar edukacyjny ponieważ, nie wszystkie postacie czy organizacje są szerzej znane, a kiedy pojawią się w przestrzeni publicznej zachęcą ludzi do znajdowania o nich informacji.
W Polsce według szacunków IPN było około półtora tysiąca ulic, których patronami byli ludzie lub instytucje związani z komunistycznym systemem.
Zmiana nazw ulic nie będzie obciążała finansowo zamieszkałych tam osób.

Informacyjna Agencja Radiowa IAR Witold Banach/to/

fot.pixabay.com

COMMENTS

WORDPRESS: 0