14.6 C
Chicago
wtorek, 23 kwietnia, 2024

Zmiany w sądownictwie. Prezydent jeszcze nie zdecydował, czy podpisze ustawy

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Politycy różnią się w ocenie zmian wprowadzanych w wymiarze sprawiedliwości. Prezydencki minister Adam Kwiatkowski mówił w radiowej Trójce, że prezydent Andrzej Duda jeszcze nie zdecydował, czy podpisze ustawy.
Senat przyjął w nocy bez poprawek ustawy o zmianach w Krajowej Radzie Sądownictwa i o ustroju sądów powszechnych. Głosowanie poprzedziła wielogodzinna debata. W parlamencie jest już także projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym.
Prezydencki minister Adam Kwiatkowski mówił w radiowej Trójce, że prezydent Andrzej Duda jeszcze nie zdecydował, czy podpisze ustawy. Zaznaczył, że te ustawy jeszcze nie trafiły do prezydenta. Adam Kwiatkowski dodał, że jeżeli Andrzej Duda uzna, że jakieś działania, na przykład konsultacje, w tej sprawie są potrzebne, to na pewno je podejmie.
Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik mówił, że te ustawy oddają polskie prawo obywatelom. Podkreślił, że przykładowo ustawa o KRS to realizacja zapisów Konstytucji, a konkretnie artykułu 4 mówiącego o zwierzchniej władzy narodu. Michał Wójcik dodał, że do tej pory obywatele nie mieli wpływu na władzę sadowniczą.
Zdaniem posła Platformy Obywatelskiej Rafała Grupińskiego, PiS przeprowadza „zamach stanu”, a Polacy nie powinni pozostawać obojętni wobec zmian w prawie. Polityk PO mówił, że jego partia od obywateli oczekuje protestów. Dodał, że będą do tego mobilizować wszystkie środowiska społeczne, samorządowe i pozarządowe oraz wszystkich, którzy będą w stanie zablokować te zmiany.
W opinii Grzegorza Długiego z klubu Kukiz’15, prezydent Andrzej Duda powinien przejąć inicjatywę w kwestii zmian w sądownictwie. Zaznaczył, że jego klub oficjalnie wystąpi do Andrzeja Dudy z apelem, aby ten utworzył „okrągły stół’ w sprawie wymiaru sprawiedliwości. Zdaniem Grzegorza Długiego, powinni być do niego zaproszeni przedstawiciele władzy sądowniczej, osoby i organizacje pokrzywdzone przez wymiar sprawiedliwości, politycy wszystkich ugrupowań oraz przedstawiciele nauki.
Sejm uchwalił obie ustawy w środę. Ustawa o KRS przewiduje między innymi wygaszenie kadencji obecnych członków Rady i utworzenie tam dwóch izb. Przyszłych członków Rady ma wybierać Sejm. Ustawa dotycząca ustroju sądów powszechnych przewiduje odstąpienie od obecnego modelu powoływania prezesów sądów apelacyjnych i okręgowych. Szef resortu sprawiedliwości, bez żadnych opinii zgromadzeń ogólnych sądów, sam będzie decydował o tym, kto pokieruje danym sądem.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/PR 3/wcześniejsze/dwi

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520