Zmiany w poznańskich sądach. Zbigniew Ziobro wymienił dwóch prezesów

Zmiany w poznańskich sądach. Zbigniew Ziobro wymienił dwóch prezesów

Zmiany w sądownictwie dotknęły już także Wielkopolski. Zbigniew Ziobro powołał dzisiaj nowych prezesów dwóch sądów rejonowych w Poznaniu. Ministerstwo Sprawiedliwości tłumaczy, że zmiany mają podnieść efektywność pracy sądów. 

Wielkie zmiany kadrowe w polskim sądownictwie są efektem przepisów, które weszły w życie w sierpniu 2017 roku po nowelizacji prawa. Zgodnie z nowymi przepisami minister sprawiedliwości do lutego 2018 roku ma prawo odwołać bez przyczyny prezesa sądu powszechnego w całym kraju. Ponadto do tego czasu minister ma prawo też powołać dowolną osobę na prezesa sądu okręgowego lub apelacyjnego bez zasięgania opinii w KRS.

 

Z kolei po pół roku od wejścia w życie nowych przepisów, minister sprawiedliwości nadal będzie powoływał prezesów sądów, lecz zgodę będzie musiała wyrazić KRS. Z kolei odwołanie będzie się mogło odbyć tylko, kiedy zostanie spełniona jedna z czterech ustawowych przesłanek. Pierwsze odwołania pojawiły się kilka tygodni po wejściu w życie nowej ustawy. Początkowo stanowisko stracili zostali prezesi sądów okręgowych w Białymstoku, Elblągu, Gdańsku i Suwałkach.

 

NK aip

COMMENTS

WORDPRESS: 0