Zmarła Magdalena Abakanowicz, rzeźbiarka, twórczyni „abakanów”

Zmarła Magdalena Abakanowicz, rzeźbiarka, twórczyni „abakanów”

Zmarła rzeźbiarka Magdalena Abakanowicz – poinformowała Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie. Miała 86 lat.

Artystka była znana głownie jako twórczyni „abakanów”, dzieł, które zrewolucjonizowały rzeźbę i tkaninę artystyczną. Miała ponad 100 zagranicznych wystaw. Jej nazwisko znajduje się we wszystkich leksykonach sztuki współczesnej.
Początkowo tworzyła monumentalne gwasze, pełne barw, fantastycznych roślin i stworzeń. Szybko odeszła od malarstwa i zajęła się tkaniną, starając się nadać jej trójwymiarowość. W latach 60-tych wypracowała własną, indywidualną technikę, aranżując autonomiczne, rzeźbiarskie, monumentalne prace, odnoszące się do szeroko pojętej tożsamości człowieka. Zostały nazwane od jej nazwiska „abakanami”. Z czasem duże, figuralne kompozycje przestrzenne powstawały także z wykorzystaniem innych materiałów, jak kamień, drewno i brąz.
W 1965 roku artystka została nagrodzona za „abakany” złotym medalem na Biennale w Sao Paulo, co było początkiem jej światowej kariery.
Międzynarodową pozycję artystki ugruntowały prace z lat 70-tych – cykl „Alteracje”, obejmujący serie: „Głowy”, „Plecy”, „Postaci siedzące” oraz cykl „Embriologia”, który wzbudził ogólny aplauz na Biennale w Wenecji w 1980 roku.
W kolejnych latach wystawiała rysunki węglem z serii „Korpusy”, „Twarze” i „Głowy”, a także prace malarskie. Lata 80-te i następne, to czas tworzenia wielkich realizacji przestrzennych na wolnym powietrzu. Częstym ich elementem są zwielokrotnione sylwetki ludzkie, stojące w pewnym porządku. Przykładem jest dzieło „Nierozpoznani”, które tworzy 112 postaci odlanych z żeliwa.
Prace Magdaleny Abakanowicz znajdują się w kilkudziesięciu muzeach świata.

IAR/E.Leo/dok./Fot. Pawel Relikowski/ Polska Press

COMMENTS

WORDPRESS: 0