3.7 C
Chicago
środa, 24 kwietnia, 2024

Złożono projekt rezolucji ws. zbrodni dokonanych przez Polaków na Ukrainie

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

W Radzie Najwyższej Ukrainy złożono projekt rezolucji upamiętniającej „ofiary ludobójstwa dokonanego przez państwo polskie na Ukraińcach w latach 1919-1951” – informuje Polskie Radio.

 

Projekt złożył niezrzeszony deputowany Ołeh Musij. To 51-letni ukraiński lekarz, który był aktywnym uczestnikiem i koordynatorem sztabu medycznego podczas wydarzeń na Euromajdanie.

 

Pełna nazwa dokumentu brzmi: „Projekt uchwały o upamiętnienie ofiar ludobójstwa, dokonanego przez państwo polskie na Ukraińcach w latach 1919-1951”. Dokument nie został jeszcze opublikowany na stronie internetowej parlamentu.

 

– Rozmowy na temat ludobójstw powinny być obiektywizowane w kategoriach prawnych – przekonuje dr Paweł Kowal, ekspert ds. stosunków międzynarodowych. – Instytut Pamięci Narodowej, także w stosunku do osób po polskiej stronie, używał określenia ludobójstwo, tak było np. w przypadku Romualda Rajsa ps. „Bury” – przypomina ekspert. Według Kowala, inicjatywa ukraińskiego deputowanego to tylko pojedynczy głos, „a nie głos całej strony ukraińskiej”. Były poseł zaznaczył, że potrzebne są dalsze prace IPN.

 

Do inicjatywy ukraińskiego deputowanego odniósł się w imieniu Polskiego Stronnictwa Ludowego Piotr Zgorzelski. W opublikowanym apelu czytamy, że PSL z ubolewaniem przyjmuje informacje o złożeniu uchwały w ukraińskim parlamencie. „Żywimy głęboką nadzieję, że wśród ukraińskich parlamentarzystów nastąpi refleksja i nie dojdzie do uchwalenia kłamliwej uchwały obrażającej Polaków. Państwo Polskie w przeciwieństwie do władz ukraińskich, nigdy nie dążyło do fizycznego wyeliminowania obywateli pochodzenia ukraińskiego na terenie Polski. Obywatele Polski pochodzenia ukraińskiego, posiadali te same prawa co rdzenna ludność polska” – przekonują w apelu ludowcy. „Działania zbrojne podejmowane przez Polaków, które parlament ukraiński planuje nazwać ludobójstwem, miały charakter tylko i wyłącznie obronny. Nie można nazywać ofiary napastnikiem. Jest to próba fałszowania historii, która musi spotkać się z naszym stanowczym sprzeciwem” – uważa Zgorzelski i wzywa ukraiński parlament do „odrzucenia wszelkich tego typu ustaw, którą mogą wstrzymać proces pojednania miedzy narodem Polskim a Ukraińskim”.

 

22 lipca polscy posłowie przyjęli uchwałę, w której czytamy m.in., że ofiary zbrodni dokonanych w latach 40. przez ukraińskich nacjonalistów nie zostały należycie upamiętnione, a masowe mordy nie zostały nazwane ludobójstwem. Dodatkowo Sejm ustanowił 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP.

 

Jakub Oworuszko AIP/AP Photo/Efrem Lukatsky

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520