10.1 C
Chicago
czwartek, 28 marca, 2024

Zgoda większości krajów UE w sprawie delegowania, Polska w grupie przeciwników. Macron zadowolony

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Większość unijnych krajów, przy sprzeciwie między innymi Polski i Węgier, przyjęła wspólne stanowisko w sprawie pracowników delegowanych. Chodzi o zmiany w przepisach i zaostrzenie zasad wysyłania osób do pracy za granicę, na przykład przez polskie firmy budowlane do Francji, czy Belgii. Decyzję podjęli ministrowie pracy z 28 krajów na spotkaniu w Luksemburgu. Oprócz Polski i Węgier, uzgodnień nie poparły także Litwa i Łotwa. Natomiast Chorwacja, Irlandia i Wielka Brytania wstrzymały się od głosu.

Po prawie 12-godzinnych obradach minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elźbieta Rafalska tłumaczyła, że ostateczna wersja porozumienia nie odpowiadała oczekiwaniom Polski. „Negocjacje były trudne” – przyznała. Podkreśliła, że dla Polski punktem wyjścia dla przyjęcia i zaakceptowania kompromisu były zmiany, które dotyczyły transportu międzynarodowego. „W tym przypadku niestety nie udało się osiągnąć postępu” – powiedziała Elżbieta Rafalska.

Polska, która ma jedną z największych flot transportowych w Unii, nie chciała, by zaostrzone wymogi dotyczące pracowników delegowanych odnosiły się bezpośrednio do transportu. Jednak w przyjętym kompromisie nie ma jednoznacznych zapisów wyłączających transport międzynarodowy z dyrektywy o delegowaniu pracowników. Ponadto, wbrew stanowisku Polski ustalono na 12 miesięcy okres wysyłania osób do pracy za granicę, z możliwością przedłużenia o pół roku. Takie rozwiązania są po myśli Francja. Polska początkowo nie chciała się zgodzić na żadne restrykcje, później dopuściła możliwość wprowadzenia 2-letnich ograniczeń. Minister Elżbieta Rafalska powiedziała, że korzystne są natomiast zapisy dotyczące wejścia w życie uzgodnionych zmian. Zaakceptowano 4-letni okres przejściowy. „Jest to stosunkowo długi okres, który da czas przedsiębiorcom na to, by mogli zapoznać się z nowymi przepisami i stosować te nowe rozwiązania” – zaznaczyła Elżbieta Rafalska.

Minister pracy przyznała, że jest zawiedziona, że w tej sprawie nie udało się utrzymać jedności Grupy Wyszehradzkiej. Czechy i Słowacja poparły bowiem kompromis uzgodniony przez większość unijnych krajów. „Takie sytuacje już mnie bardzo nie zaskakują. Biorę to pod uwagę, że problem delegowania pracowników w największym stopniu dotyczy nas i polskich firm transportowych” – mówiła Elżbieta Rafalska.

Z prawie dwóch milionów delegowanych rocznie pracowników, Polska wysyła do pracy za granicę około pół miliona osób. Minister pracy podkreślała natomiast, że bój nie dotyczył tylko polskich przedsiębiorców, że chodzi o swobodę świadczenia usług i konkurencyjności wszystkich transportowych, europejskich firm.

Uzgodnione stanowisko unijnych krajów nie kończy prac nad zmianami w dyrektywie o delegowaniu pracowników. Teraz swoje stanowisko musi jeszcze przyjąć Parlament Europejski. Ostateczny kształt przepisów zależeć będzie do wyniku negocjacji przedstawicieli unijnych rządów i europosłów.

IAR/Beata Płomecka/Bruksela/kry

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520