5.6 C
Chicago
piątek, 29 marca, 2024

Zgoda ambasadorów UE na porozumienie w sprawie CO2: Polska i Węgry wstrzymały się od głosu, tylko Chorwacja była przeciw

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Jest zgoda ambasadorów unijnych krajów na porozumienie w sprawie działań ograniczających emisje dwutlenku węgla. Z informacji Polskiego Radia wynika, że Polska i Węgry wstrzymały się od głosu i tylko Chorwacja była przeciw.

Chodzi o zmiany w systemie handlu pozwoleniami na emisje CO2. To sprawa kluczowa dla polskiej energetyki opartej na węglu. Kompromis w tej sprawie osiągnęli dwa tygodnie temu negocjatorzy krajów członkowskich i Parlamentu Europejskiego. By zmiany zaczęły obowiązywać potrzebna jest jeszcze oficjalna zgoda unijnych ministrów, co będzie już tylko formalnością, oraz europosłów na sesji plenarnej.

Ambasadorowie zaakceptowali ustalenia negocjatorów, choć jeszcze niedawno mowa była o tym, że Wielka Brytania montuje koalicję niezadowolonych krajów z Europy Środkowo-Wschodniej. To się nie udało i w rezultacie Brytyjczycy zagłosowali za porozumieniem. Polska nie jest do końca zadowolona z ustaleń, ale – jak mówią nasi dyplomaci w Brukseli – w duchu kompromisu nie głosowała przeciwko, tylko się wstrzymała od głosu.

Porozumienie reformujące system pozwoleń na emisje CO2 sformułowano tak, że Polska nie będzie mogła korzystać ze specjalnego funduszu na modernizację węglowych zakładów energetycznych. Uprawnione do wsparcia będą tylko Rumunia i Bułgaria. Korzystne dla Polski są uzgodnienia przewidujące więcej darmowych pozwoleń w energetyce niż proponowała Komisja Europejska.

Sama reforma systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2 zakłada znaczne ograniczenie darmowych pozwoleń. Dlatego jeszcze przed rozpoczęciem negocjacji w tej sprawie Polska wyrażała obawy. Argumentowała, że ambitne ustalenia będą zbyt kosztowne i spowodują wzrost cen energii.
Reforma systemu handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla jest przeprowadzana, by wymusić

na firmach zielone inwestycje i by Unii Europejskiej udało się osiągnąć założony cel. Jest nim zmniejszenie emisji CO2 o co najmniej 40 procent do 2030 roku.

IAR/Beata Płomecka/Bruksela/mcm/kano

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520