9.8 C
Chicago
czwartek, 28 marca, 2024

Zdać „prawko” do końca maja. Potem będą nowe zasady

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Wielkimi krokami zbliża się nowelizacja przepisów dotyczących świeżo upieczonych kierowców. Jakie obowiązki spoczną na osobach nabierających doświadczenia w prowadzeniu samochodu?

Kierowców, którzy odbiorą swoje pierwsze prawo jazdy kategorii B po 4 czerwca 2018 r. będą obowiązywać nowe zasady. Ich okres próbny trwać będzie 2 lata, licząc od dnia odbioru dokumentu uprawniającego do prowadzenia auta. Między czwartym a ósmym miesiącem od dnia otrzymania prawa jazdy, młodzi kierowcy będą zobowiązani odbyć teoretyczny kurs doszkalający w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego oraz obowiązkowe szkolenie praktyczne w Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy. Zajęcia będą koncentrowały się wokół tematyki bezpieczeństwa ruchu drogowego, najczęstszych przyczyn wypadków drogowych, w tym prędkości niedostosowanej do panujących warunków.

Czy to się opłaca?

Udział we wspomnianym kursie oraz w szkoleniu będzie odpłatny. Kierowcy zapłacą za niego odpowiednio 100 i 200 zł. – Według mnie to bez sensu. Dlaczego kierowcy, którzy zdadzą egzamin praktyczny do czerwca otrzymają prawo jazdy na dotychczasowych warunkach, a pozostali będą „cierpieć”? Jak chcą wprowadzać zmiany, to powinni zrobić to od początku roku. Ceny to też kosmos – jeśli już coś wprowadzają, to niech to ufundują. Wygląda to trochę tak, jakby chcieli tylko kasę zebrać, a nie zależałoby im na tym, żeby na drogach było bezpieczniej – komentuje informację o zmianach Ewa.

Może jednak warto?

Argumenty przemawiające za gruntownym przygotowaniem kierowców do prowadzenia auta nawiązują do najczęstszych przyczyn wypadków i kolizji. – Statystyki nie kłamią. Najczęstszymi sprawcami wypadków drogowych są mężczyźni w wieku 20-27 lat, którym najzwyczajniej w świecie „się spieszy”. Z moich obserwacji wynika, że głównymi przyczynami zdarzeń drogowych są przekraczanie prędkości, niedostosowanie jej do warunków drogowych, a także wymuszanie pierwszeństwa przejazdu – mówi Piotr Gacek, kierowca z Inowrocławia z ponad 20-letnim stażem.

Noga z gazu

Warto zaznaczyć, że przed upływem 8. miesiąca okresu próbnego świeżo upieczonych kierowców będą obowiązywały bardziej rygorystyczne ograniczenia prędkości. Nie będą oni mogli przekraczać 50 km/godz. w obszarze zabudowanym, 80 km/godz. poza obszarem zabudowanym i 100 km/h na autostradzie i drodze ekspresowej dwujezdniowej. – Miejmy nadzieję, że dobre nawyki będą widoczne na drogach także po upływie okresu próbnego – dodaje Piotr. Ten sam, 8-miesięczny cenzus czasowy, dotyczy możliwości podjęcia pracy jako zawodowy kierowca, np. kurier. Auto, którym będzie jeździł kierowca w pierwszych miesiącach po zdaniu egzaminu na prawo jazdy, będzie musiało być oznakowane z tyłu i z przodu białą, okrągłą naklejką z liściem klonu. Nie będzie zatem możliwości poruszania się np. pożyczonym autem, na którym nie ma naklejonych charakterystycznych naklejek.

Kurs dla niesubordynowanych

8-miesięczny okres próbny będzie podlegał wydłużeniu na podstawie decyzji starosty. Nastąpi to w sytuacji, gdy w trakcie jego trwania młody kierowca dwukrotnie naruszy zasady ruchu drogowego, za co zostanie ukarany mandatem lub prawomocnym wyrokiem sądu. Tym samym okres próbny zastanie przedłużony o 24 miesiące. Dwuletni okres próbny będzie obowiązywał również piratów drogowych, którym cofnięto uprawnienia do prowadzenia auta w przypadku ponownego przekroczenia liczby 24 punktów w okresie 5 lat od dnia wydania skierowania na odpłatny kurs reedukacyjny.

Anna Hankiewicz (aip)

fot.pixabay.com

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520