Nie zaszczepili dziecka. Jest wyrok inowrocławskiego sądu

Nie zaszczepili dziecka. Jest wyrok inowrocławskiego sądu

Sąd nie ograniczy praw rodzicielskich rodzicom spod Gniewkowa, którzy nie zaszczepili swojej córeczki.

Około godziny 13 w Sądzie Rejonowym w Inowrocławiu zapadł wyrok w głośnej sprawie rodziców spod Gniewkowa, którzy nie chcieli zaszczepić swojego dziecka. Doniesienie do sądu skierował dyrektor gniewkowskiej przychodni. Zgłosił zawiadomienie o możliwości narażenia dziecka na utratę zdrowia lub życia.

 

Sąd rodzinny zdecydował dziś, iż nie ograniczy praw rodzicielskich rodzicom. – Sąd został przekonany, również zaświadczeniami lekarskimi, że rodzice odmówili wykonania szczepień z uwagi na usprawiedliwione obawy wynikające ze stanu zdrowia dziecka – stwierdziła po ogłoszeniu wyroku sędzia Wiesława Mikołajczak. – Dziecko od początku chorowało. Zostało przedstawione zaświadczenie od lekarza neurologa o odroczeniu wykonania szczepienia. Oznacza to, że obawy rodziców były usprawiedliwione. A to dla sądu oznacza, że państwo odmawiając, jako rodzice dbali o dobro własnego dziecka. W związku z tym sąd na ten moment nie widzi potrzeby ingerencji w jakikolwiek sposób w sprawowanie władzy rodzicielskiej przez uczestników uznając, że opieka rodzicielska sprawowana jest w sposób należyty – uzasadniała pani sędzia. Zaznaczyła jednak, iż ten wyrok nie oznacza, iż wszystkie inne tego typu sprawy będą kończyły się w ten sam sposób. Podkreśliła, że szczepienie dzieci jest w Polsce obowiązkowe, a dzięki szczepieniom zarówno w Polsce, jak i w Europie od wielu lat nie mamy śmiertelnych chorób zakaźnych. – Dzięki szczepieniom całych populacji ochronione mogą być również te osoby, które z różnych powodów szczepione być nie mogą. Jeśli rodzice nie będą szczepili swoich dzieci, te choroby będą mogły wrócić. Wówczas w pierwszej kolejności narażone będą te dzieci, które być zaszczepione nie mogły, tak jak w tym konkretnym przypadku – stwierdziła pani sędzia.

COMMENTS

WORDPRESS: 1
  • comment-avatar
    Igor 1 rok

    Rodzicom którzy nie szczepią swoich dzieci i tym samym narażają je i inne na wielkie niebezpieczeństwo powinno się odbierać prawa rodzicielskie. Niestety wśród Polonii jest mnóstwo nawiedzonych mamusiek, które również igrają ze zdrowiem swoich dzieci.