Zastosowanie mięśnia szkieletowego w zapobieganiu niewydolności układu krążenia

Zastosowanie mięśnia szkieletowego w zapobieganiu niewydolności układu krążenia

Krakowscy naukowcy pracują nad wykorzystaniem mięśnia szkieletowego w zapobieganiu niewydolności układu krążenia. „Chcemy, aby posłużył do wzmocnienia siły pracy osłabionego serca, kwalifikowanego do przeszczepu” – tłumaczy doktor Stanisław Rumian, dyrektor Międzyuczelnianego Centrum Nowych Technik i Technologii Medycznych w Krakowie.

 

Jak wyjaśnia, odpowiednio dobrany mięsień po treningu elektrycznym byłby zastosowany do napędu niewielkiej komory, która docelowo zasilałaby mechanicznie pracę chorego serca. „Dzięki temu pacjent miałby szansę na normalnie funkcjonowanie przez wiele lat przy równoczesnym podawaniu odpowiednich leków”- podkreśla Stanisław Rumian.

Naukowcy stworzyli już pierwsze prototypy biokomory, która mogłaby być podłączona operacyjnie do mięśnia szkieletowego i do serca. Teraz trwają jej testy. Następnym etapem mają być badania kliniczne.

Międzyuczelniane Centrum Nowych Technik i Technologii Medycznych skupia największe krakowskie uczelnie w tym między innymi Akademię Górniczo-Hutniczą, Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego i Politechnikę Krakowską.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Monika Chrobak /dw
fot.pixabay.com

COMMENTS

WORDPRESS: 0